3/12 Kiedy można odpuścić trening?

20 lutego 2023

TEMAT PORADNIKA: Kiedy można odpuścić trening?

Temat dość prosty, lecz w praktyce tak nie jest, ponieważ odpuszczanie treningów jednym przychodzi dość lekko, a innym bardzo ciężko, ponieważ mają zakodowane, że trening musi być zrobiony i koniec kropka pomimo problemów zdrowotnych.

Kiedy trzeba odpuścić trening?

Jest taka zasada, żeby forma była to najważniejsza jest systematyczność od tego trzeba zacząć. Druga zasada, która występuje to zdrowy rozsądek. Przykładowo: jestem chory - nie ma sensu trenować, bo w większości chorobach organizm jest osłabiony, raz że przez chorobę,a dwa przez leki w szczególnośći przez antybiotyk, które bardzo osłabia organizm mimo, że zwalcza chorobę kosztem osłabienia organizmu.

A teraz uwaga! Jak bierzesz antybiotyk to nie ma mowy o bieganiu, bo grozi to zapaleniem mięśnia sercowego. Po prostu pobieranie antybiotyku równa się przerwa w treningach.

Kolejna bardzo ważna zasada! Byliście chorzy i wyzdrowieliście, a teraz najlepsze - jest taka żelazna zasada, która zawsze stosuję. Dajmy dziś wyzdrowiałeś, dzień po chorobie nie biegasz, zalecam, aby dzień-dwa nie biegać i dopiero delikatnie można wznowić trening. Mimo, że tobie się wydaje, że dobrze się czujesz to nie znaczy, że do końca jesteś zdrowy. Jak wyjdziesz na trening zbyt wcześnie, a tobie wydaje się, że jesteś już w 100 % zdrowy to dana choroba może wrócić.

Kolejna sytuacja: Chorowaliśmy tydzień czasu, odczekujemy te dwa dni i wprowadzamy się delikatnie od nowa, nie ma trenowania na pełnym obciążeniu jakby nic się nie działo. Należy delikatnie się zaadaptować, oczywiście to trwa bardzo krótki zależy ile choroba też trwa wraz z przerwami w treningach.

Bardzo ważne! Kategorycznie każdy zawodnik o jakiejkolwiek chorobie, przeziębieganiu, niemocy, gorszym samopoczuciu czy innych problemach ma mnie informować telefonicznie, sms lub messenger/mail natychmiast należy jak najszybciej przeciwdziałać w takich sytuacjach. Tak samo w sytuacji, gdy boli noga (obojętnie w jakim miejscu) chodzi o fakt, że się coś dzieje to wiadomo, że nie będziemy trenować tylko trzeba zastosować pewne kroki po konsultacji ze mną. Może to być zwykłe delikatne przeciążenie i przerwa w treningu edzie bardzo krótka dzień, dwa lub maksymalnie trzy, bo jeśli zlekceważymy taki stan i na przeciążeniu będziemy trenować na siłę możę się to przerodzić w coś o wiele poważniejszego co nas wykluczy na dłuższy okres braku treningów, przez co systematyczność bardzo ucierpi. Jeśli się ból przedłuża zalecam iść do fizjoterapeutry, bo moim zdaniem lepiej iść do fizjoterapeuty niż do lekarza, bo lekarz powie, że biegac nie można i kropka (oczywiście zależy na kogo się trafi, ale z reguł tak jest) a fizjoterapeuta zrobi wszystko abyście mogli jak najszybciej wrócić do uprawiania sportu.

Pamiętaj, że jak jesteś chory i robisz trening biorąc leki to efekt może być taki, że nic nie zyskujesz przez taki trening tylko formę jeszcze bardziej stracisz. Jest jeszcze gorsza opcja, a mianowicie gdybyś był zdrowy, ale przetrenowany i trenował normalnie w cyklu treningowym.

Jeśli masz delikatny katar to możesz biegac, ale już jest goraczka i oslabienie to stanowczo odpuszczamy.

Kiedy powinno się odpuścić trening?

Są takie sytuacje, gdy pogoda nam niestety nie pomaga. Załużmy, że jest straszna ulewa, lub bardzo mocno wieje to wtedy ryzykuje się swoim zdrowiem co jest niewarte wykonania danej jednostki treningowej, bo trening to układanka przez jeden malutki element się nie zawali całą konstrukcja. Może być również w szczególności w środku lata duży upał, wtedy albo trening robimy z rana lub późno wieczorem, gdy temperatura nie jest jeszcze tak wysoka. Tym bardziej, jeśli nie tolerujemy zbyt wysokich temperatur.

Są też takie momenty, że czujemy się zdrowi, ale naprawdę nie mamy sił po powrocie z pracy, czy innych codziennych obowiązków wykonać treningu, po prostu to czujemy i jesteśmy padnięci, to wtedy lepiej dany trening wykonać dzień później.

Treningi oczywiście odpuszczamy jak występuje kontuzja tego już chyba nie musze tłumaczyć. Oczywiście start treningów proszę ze mną konsultować i na własną rękę nie próbować na siłę powrotu, musimy zawsze współpracować.

Występują przerwy planowane i nieplanowane (aktywne i nieaktywne). Chodzi o to, że przerwy nieplanowane to: choroba, uraz lub kontuzja. A planowane to roztrenowanie lub chwilowy potrzebny odpoczynek ze względu na czynniki zewnętrzne (np. ślub).
Jeśli ktoś trenował systematycznie i dosyć długo to jak zrobi się tydzień przerwy to forma na tym nie ucierpi nawet ułamek procent. Po tygodniu, czy po dwóch tygodniach to jesteś praktycznie w tym samym miejscu co przed przerwą. Lecz niestety, jeśli było trenowane w kratkę lub ktoś wykonywał co drugi trening to przerwa może odbić się większym spadkiem formy. Spadek formy podczas przerwy jest uzależniony od dwóch czynników: Jak długa przerwa to jest, a drugi to jak intensywnie wczesniej trenowało się.

W razie jakichkolwiek niejasnośći zapraszam do pytań w wiadomości prywatnej

marcinwitkowski1985@gmail.com

WITKOWSKI RUNNING TEAM

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram