Bieganie 50+ - co musisz wiedzieć

1 lutego 2022

Jeśli interesuje Cię bieganie po ukończeniu pięćdziesięciu lat powinieneś wiedzieć jak należy postępować. Nie jest to wcale szalony pomysł nawet, jeśli ostatnia Twoja aktywność sportowa odbywała się w czasach liceum lub na studiach, czyli jakieś około 30 lat temu lub do teraz sporadycznie uczęszało się na siłownię to nic nie stoi na przeszkodzie do rozpoczęcia Twojej przygody z bieganiem!

Jako trener biegania wiem, że bieganie po pięćdziesiątce jest możliwe i to nawet na bardzo dobrym poziomie. Mam kilku zawodników, którzy biegają i mają się świetnie. Wiem, że nigdy w życiu nie jest za późno, aby zacząć dbać o swoje zdrowie, ogólną kondycję czy zmiane sposobu odżywiania, bo bieganie można by rzec, że przymusza do innych nawyków żywieniowych jak dotychczas.

Twój wiek i aktualny stan zdrowia są ważnymi względami w rozpoczęciu przygody z bieganiem po ukończeniu 50 lat. Mam kilka wskazówek oto one:

  • Umów się na wizytę konsultacyjną z lekarzem - zapytaj czy istnieją u Ciebie jakieś problemy zdrowotne, które utrudniały by tego typu aktywność np. choroba serca, cukrzyca czy ograniczenia ruchowe. Lekarz powinien Ci sprawdzić Twoją aktualną wagę, BMI, poziom cholesteloru, ciśnienie krwi, tętno - zapisz sobie te wszystkie rzeczy, ponieważ pozwolą Ci śledzić Twoje postępy z czasem.
  • Omów swoje plany treningowe najlepiej z trenerem biegania. Rozpoczęcie przygody na biegowych ścieżkach nie jest takie proste. Jeżeli masz naprawdę spore chęci to musisz się uzbroić w cierpliwość, ponieważ bieganie jest tylko dla cierpliwych i wytrzymałych ludzi. Musisz rozpocząć swoje bieganie od powolnych treningów, a najpewniej od marszo biegów (np. 3 min marsz/1min bieg x 5 na pierwszy trening). Zgłaszając się do trenera biegania powinien Ci kompleksowo pomóc.
  • Zaintwestuj w sprzęt. Szczerze mówiąc na pierwszy trening wystarczą jakieś sportowe buty oraz sportowy strój, lecz dla pełnego komfortu treningu warto zaopatrzyć się w odpowiedniego rodzaju buty dla Twojej stopy. Wyróżniamy 3 rodzaje stóp u biegaczy: spinujące, pronujące lub neutralne. Udając się do profesjonalnego sklepu biegowego m.in, które są w dużych miastach specjaliści na specjalnych urządzeniach dobiorą idealne obuwie dla Twojej stopy. Ja na początek polecam Ci zakup neutralnego obuwia.
  • Pierwszy strój do biegania jak już w innych artykułach polecałem sklep decathlon.pl / sklepbiegacza.pl są to sprawdzone sklepy, w których kupisz wszystko co potrzebujesz.
  • Pomiar czasu oraz dystans i tempo można dokonywać przez zegarki z GPS lub aplikację z telefonu
Zasada treningowa dla biegaczy 50+ Przy 3 treningach tygodniowo można wykonywać maksymalnie 1 jednostkę jakościową, a przy 4 treningach tygodniowo maksymalnie 2 jednostki jakościowe.

Dobrze na początek przygody jest znaleźć bratnią duszę, czyli osobę z którą wspólnie rozpoczynamy bieganie. To pomoże Tobie oraz Twojemu znajomemu w motywacji oraz łatwiej się wychodzi na trening we dwóch. Fajnie jakbyście wspólnie zapisali się na pierwszy swój bieg to pomoże Wam na starcie i doda chęci do działania. Stroną z biegami w całej Polsce jest: maratonypolskie.pl

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub problem - zapraszam Cię do kontaktu: marcinwitkowski1985@gmail.com

Mój zawodnik Maciej 🙂
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram