Bieganie a praca

21 maja 2021

W dwudziestym pierwszym wieku pieniądze są niezbędne do życia, dlatego każdy musi mieć jakieś źródło dochodu. Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, więc poruszę temat pracy a nie pieniędzy, w końcu praca daje nam pieniądze. Bieganie jest naprawdę wspaniałą sprawą, jeśli odpowiednio potrafimy połączyć z pracą. Nie ukrywajmy nie każdy z nas pracuje lekko. Czasami po kilkanaście godzin dziennie a do zrobienia zostaje trening. Uwierzcie mi, wiem co wtedy czujecie. Ja osobiście pracuję fizycznie sporo dźwigając i łącze to z bieganiem. Często słyszę jak ludzie mówią, że w pracy zrobią tyle kilometrów, że już nie potrzebują uprawiać żadnego sportu po. A przeważnie są to osoby, które mają delikatną nadwagę. Po prostu są leniwe. Wszystko się da wystarczy chcieć.

Nadgodziny w pracy a trening

Są dni, kiedy trzeba zostać w pracy dłużej. Przeważnie dzieje się tak, wtedy kiedy mamy najważniejszy trening lub bardzo ważny okres przygotowawczy przed zawodami. Ważny jest zdrowy rozsądek, ponieważ jak i tak nie masz siły na zrealizowanie treningu to nie wykonasz go w 100% dobrze a możliwe, że nawet nie podołasz. To przyniesie więcej strat niż zysków. Na pewno w planie da się coś zmienić i wybrać jakąś alternatywę. Zawsze trzeba takie rzeczy konsultować z trenerem i samodzielnie nie podejmować decyzji.

Tryb zadziory

Ja osobiście staram się nie opuszczać żadnego treningu jaki mam zadany przez trenera Marcina Witkowskiego. A jeśli coś nagłego wypadnie na bieżąco z nim konsultuje takie sytuacje, ponieważ największym błędem jest samowolka.

Gdy zgłaszałem się w listopadzie 2020 na casting do trenera Marcina, musiałem pobiec samotny test na 1000m. Mieszkałem wtedy jeszcze mieszkałem w Poznaniu i umówiliśmy się, że wykonam go we wtorek, a akurat w ten dzień w pracy byłem 12h. Nie ukrywając pracowałem fizycznie i nadal tak pracuję. Przyjechałem do domu zjadłem delikatny obiad i pojechałem na stadion wykonać test, nie miałem kompletnie sił i wiedziałem, że na teście będzie klapa. Ogólnie wtedy byłem w mega formie, świeżo po życiówce na 5km miałem rozpoczynać rozbieganie. Nabiegałem 2:50 po 12h w pracy, więc jeśli się naprawdę człowiek uprze - można.

Praca siedząca a bieganie

Siedzisz 8 godzin w pracy? Jest to zabójstwo dla biegacza. Ale spokojnie są na to super metody dzięki, którym naprawdę pomożesz swojemu kręgosłupowi i ogólnie ciału.

Oto kilka trików:

  • Staraj się co jakiś czas po prostu wstać i się przejść chociażby pod pretekstem do toalety.
  • Wstań przynajmniej raz na godzinę-dwie i unoś kolana w miejscu przez 2-3 min
  • Zrób 15-20 pajacyków co 2-3 godziny
  • Porozciągaj się co jakiś czasdelikatnie: m.in skon w przód
  • Zadbaj o rozciąganie odcinka lędźwiowego i nie tylko w domu ogólna sprawność na pewno Ci pomoże

Podczas pracy fizycznie, koniecznie zwróć na to jak podnosisz ciężkie rzeczy oraz na Twoją sylwetkę nawet podczas zwykłego poruszania się po magazynie. Jest to klucz do zdrowego połączenia pracy z trenowaniem, ponieważ wady postawy przyczyniają się do błędnej techniki biegu a co za tym idzie - kontuzje.

Podsumowanie

Biegaczu! Nie bój się powiedzieć trenerowi, że nie dasz rady ale nie odpuszczaj zbyt często mocna głowa jest Ci niezbędna do złamania własnych barier. Życzę Ci jak najkrótszego kontaktu z podłożem na zawodach, powodzenia!

Autor: Szymon Winiarski

Opieka trenerska Marcin Witkowski: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram