BNP - bieg z narastającą prędkością

30 czerwca 2022

Bieg z narastającą prędkością, którego popularnym skrótem jest BNP. Jest to świetna jednostka treningowa, która na różnych stopniach zaawansowania może pomóc w szlifowaniu formy pod wymarzone starty biegaczy długodystansowych.

Co to jest BNP?

Definicja jest bardzo prosta i można ją zamknąć w kilku słowach. Jest to po prostu bieg z narastającą prędkością, czyli zaczynamy w pierwszym zakresie, a kończymy szybciej niż zaczeliśmy stopniowo zwiększając tempo do określonego pułapu, czyli w okolicach drugiego zakresu, a nawet czasami kończymy w trzecim zakresie. Według myśli szkoleniowej w tym treningu należy umieścić rozgrzewkę, BC2/BC3 i schłodzenie w ciągłym biegu.

Jak realizować taki trening?

Wszystko zależy do jakiego dystansu się przygotowywujemy, ale takim klasykiem BNP jest trening metodą ciągłą powiedzmy na dystansie 15 km. I teraz tak: zaczynasz wolno, aby dać organizmowi się rozgrzać i zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz przystosować do zwiększonego wysiłku - biegniesz tak 2-3 km. Następnie biegniesz w określonym tempie przez dany odcinek - w tym przypadku 10 km stopniowo zwiększajac tempo kończąc na drugim lub czasami na trzecim zakresie zależnie od etapu przygotowań w jakich jesteś. A na samym końcu chłodzisz organizm przez 2 km w spokojnym truchcie. Chłodzeniem dbasz o regulację Twojego tętna oraz uspokojenie i wyciszenie organizmu po treningu.

Ciekawostka: Trening z narastającą prędkością stosuje się dzień po sile biegowej, lecz niestety nie u każdego ten schemat działa.

Pod jakie dystanse stosuje się BNP?

  • półmaraton
  • maraton
  • ultramaratony (czyli wszystko powyżej maratonu)

Tak naprawdę ten rodzaj jednostki treningowej daje nam duże pole do popisu. Możemy dowolnie żąglować prędkościami, ale należy pamietać jedno! Po co wykonuje się taki trening, przed każdą jednostką treningową zadaj sobie pytanie. Najważniejszy jest dystans do którego się przygotowywujesz i dopasuj odpowiedno tak trening, aby Ci pomógł w przygotowaniach, a nie niepotrzebnie eksploatował.

Tu zapytasz o współpracę wraz z planem treningowym: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram