Buty do treningu biegania - opinia zawodnika (konkretne modele)

15 kwietnia 2023

Buty w bieganiu są ważnym elementem, ponieważ niekażdy trening da się efektywnie wykonać w każdym modelu butów. Trening szybkościowy lub tempowy należy wykonywać w butach lekkich i dynamicznych, czyli startowych, a wybiegania w butach treningowych, które raczej nie są dynamiczne. To dlaczego w takim razie nie wykonuje się wszystkich treningów w butach startowych skoro są takie super i w nich się szybciej biega? Dlatego, że mają mało amortyzacji i w związku z tym bardziej obciążają nasze nogi, kolana oraz stawy.

Doświadczony biegacz oraz taki, który osiąga dobre wyniki ma kilka par butów na sezon i czasami nawet buty dopasowywuje się do pogody. Fakt jest jeden - da się biegać w jednym modelu wszystko, lecz jeśli jest możliwość ułatwienia treningu i zmaksymilazowaniu efektów to dlaczego tego nie robić?


BIEŻNIA - startowe lub kolce (dla wytrenowanych zawodników wg. zaleceń trenera)
LAS - wybiegania - treningowe

ASFALT zależnie od treningu - treningowe lub startowe (przy 2 lub 3 zakresie)

CROSS - trailowe lub treningowe

Przykłady butów

  1. NIKE AIR ZOOM PEGASUS 37 
    Biegałem w nich ciągłe po 4:00, na bieżni 5000m w 17'47" oraz spokojne ubijanie kilometrów w lesie. Uniwersalny model nadający się na siłę do wszystkiego. Ten model ma spory drop, który da się odczuć. Ogólnie bardzo wygodne i komfortowe - idealne do wybiegań.

2. KALENJI RUN ACTIVE

Tani model, który kosztuję 1/4 ceny innych topowych marek. Średnio w nich się biega po asfalcie. W lesie spisują się lepiej. Dla mnie bardzo w porządku stosunek jakości do ceny, lecz nie każdemu przypadną do gustu z racji małego dropu, który jest odczuwalny. Stosuję je tylko czasami, ponieważ jestem ciężkim biegaczem i obciążają moje stawy.

3. Adidas Adizero Adios 5 solar BOOST

Buty typowo startowe. Lekkie i bardzo dynamiczne. Trzeba uważać na obcieranie pięty. Bardzo jestem z nich zadowolony wykonując treningi w drugim i trzecim zakresie oraz treningi szybkościowe na asfalcie.

4. Nike Zoom Rival D 10

Kolce, w których biega się tylko na bieżni zawody oraz treningu wskazane. Wygodne jak na kolce... haha

W jakich butach powinno się wykonywać dany trening powinien decydować trener. Odpowiednie dopasowanie obuwia do rodzaju nawierzchni pomoże Ci w jeszcze efektywniejszym treningu! Trenuj mądrze, czyli w zdrowiu.

Współpraca/plany treningowe/opieka trenerska biegacza: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram