Co robić żeby zmaksymalizować efekty treningu?

29 listopada 2022

Budowanie formy to nie tylko proces samego biegania, ale również to co wykonywujemy po treningu. Po mocnej jednostce treningowej czy to będzie długie wybieganie trwające półtora godziny lub dłużej, czy to będzie bięg ciagły, czy start, który trwa więcej niż półtora godziny należy zadbać o bardzo ważną sprawę, a mianowicie uzupełnienie kalorii jak najszybciej się da. Oczywiście po każdym treningu powinniśmy stosować tą zasadę, ale w szczególności po tym co wymieniłem wyżej kategorycznie należy o to zadbać.

Uzupełnienie kalorii

Aby zmaksymalizować regenerację i efekty treningu należy jak najszybciej zadbać o dostarczenie porcji węglowodanów. Chodzi o to, żeby przed treningiem przygotować przekąskę. Dobrym przykładem są żelki owocowe "haribo", które należy zjeść oczywiście w rozsądnej ilości po treningu, a nawet w trakcie.

Dzięki takim zabiegom przyśpieszysz tempo regeneracji, a przyśpieszając tempo regeneracji zwiększasz efekty treningu. Jak badania wykazują zwiększanie efektów treningów ciężkich, trudnych dla naszego organizmu daje właśnie uzupełnienie węglowodanów bezpośrednio po jak i w trakcie.

Nie wykonując po treningu czynności związanej z uzupełnienieniem węglowodanów nie będzie efektów takich jak chcemy, a po drugie regeneracja będzie o wiele dłuższa.

Co jeszcze zrobić, aby zmaksymalizować efekty treningu i być gotowym do następnego?

Przede wszystkim nie leżymy na kanapie cały dzień po treningu. Należy wykonać regenerację w aktywnej formie, a będzie to rolowanie i rozciąganie. Wiadomo, że po super szybkich treningach na dużych prędkościach lepiej dzień później wykonać rozciąganie, ponieważ taki trening wytwarza tak dużo mikrouszkodzeń, że męsień jest na tyle zmęczony, że bardzo łatwo można go naderwać. W przypadku wysokich prędkości czy sprintów lepiej wykonać tą formę regeneracji dzień później.

Co do zasady po wybieganiach czy biegach ciągłych wykonujemy rozciąganie statyczne.

Im więcej kilometrów biegamy tym więcej czasu powinno się poświęcać na rozciąganie. Jest pewna zasada, a brzmi ona następująco: Powiedzmy wytrawny biegacz poświęca 10 godzin na bieganie, to 5 godzin powinien poświęcać na treningu uzupełniający (rolowanie, rozciąganie, ćwiczenia siłowe i wzmacniajace, itp.). czyli około 50 % czasu poświęconego na samo bieganie na treningach, nie musi być to co do minuty, ale takie jest ogólne założenie. Chodzi o zasadę zdrowego biegania, lecz niestety wiemy, że wygląda to troszkę inaczej w praktyce u biegaczy...
Dzięki ćwiczeniom uzupełniającym możemy poprawić technikę biegu, która przyczyni się do mniejszej straty energii podczas biegu.

Współpraca: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram