Co to jest nieplanowana przerwa w bieganiu?

21 marca 2023

Uprawianie sportu czy to na poziomie amatorskim czy wyczynowym paradoksalnie wiąże się z podobnymi problemami. Mimo, że my amatorzy robimy to z pasji i dobrowolnie, to wyczynowcy również mają takie same problemy jak my. U nas problemem nie będzie nieplanowana przerwa w bieganiu, lecz u nich już niestety tak. Łatwo można zauważyć na profilach społecznościowych jak infekcje łatwo dopadają nawet wyczynowców. To są ludzie z krwi i kości tak samo jak my, tylko że zajmują się głównie trenowaniem.

Dzisiejszy tekst będzie i nieplanowanych przerwach w bieganiu. Co to jest tak w ogóle nieplanowana przerwa? Jest to zjawisko w treningu biegowym, które uniemożliwia nam trenowanie z jakiejś przyczyny. Jest to zjawisko, którego nie planowaliśmy. Planowaną przerwą jest roztrenowanie. Nieplanowaną przerwą jest: choroba, kontuzja lub nagłe problemy w życiu prywatnym. Planowana przerwa jest bardzo przyjemnym zjawiskiem i następuje przeważnie w połowie sezonu lub po zakończeniu sezonu. Po prostu mamy już z góry ustalone, że owa sytuacja nastąpi. A nieplanowane przerwy już niestety dzieją się nagle z dnia na dzień i nie mamy na nie z góry wpływu. Infekcja lub jakaś inna choroba to stan, który raczej ciężko przewidzieć. Ale zawsze organizm daje jakieś znaki wcześniej, tylko kwestia czy je rozczytamy w odpowiedniej chwili. Nie wiem czy się da przeciwdziałać infekcji, na pewno są jakieś sposoby, gdy już organizm daje małe znaki. Ale na pewno nie możemy trenować podczas infekcji i należy zachować szczególną ostrożność w tym stanie, bo możemy nabawić się jeszcze dłuższej przerwy niż myślimy poprzez zbyt szybkie powrócenie do treningów. Oczywiście warto pamiętać, że nawet po krótkiej i niezbyt intensywnej infekcji powoli wracamy do treningów. Kolejna nieplanowaną przerwą jest kontuzja lub nagły uraz. Jest to stan, który nie pozwala nam bez bólu biegać. W takim stanie oczywiście również na siłę nie trenujemy, tylko reagujemy w opowiedni sposób. Robimy przerwe od biegania i w sytuacji braku ustępowania dolegliwości bólowych udajemy się do fizjoterapeuty. Każdy przypadek jest indywidualny. Może to być efekt krótkotrwałego przeciążenia, a może to być coś poważniejszego. Na pewno warto przeciwdziałać takim sytuacjom poprzez treningu uzupełniające: rolowanie po treningu, rozciąganie itp. O tym, że zawodnik u mnie trenujący o każdym niepokojącym zdarzeniu powinien mnie informować mam nadzieję, że każdy wie. Wspólnie ustalamy drogę powrotu do zdrowia lub aktywności po w trakcie nieplanowanej przerwy. Ostatnią sytuacją jest nieplanowana przerwa z powodów prywatnych. Jak wiecie sport i pasja to elementy układanki w naszym życiu, które dają nam siłe i moc do działania, ale czasami trzeba wiedzieć kiedy odpuścić. Nie chcę tutaj już podawać czarnych scenariuszy co się może w życiu wydarzyć, ale są takie problemy typu: choroba żony i trzeba zająć się dziećmi, nie chcę wymieniać dalej, ale naprawdę trzeba być świadomym, że w takich sytuacjach jak 5 dni odpuścimy trening to na formie nic nie stracimy.

Moi drodzy, dziękuję, że przeczytaliście cały ten tekst. Bieganie to nasza pasja i mądrze postępujmy w trudnych sytuacjach, to jest cecha, która wyróżniamy prawdziwych biegaczy od okazyjnych truchtaczy, bo problemy dotykają każdego biegacza prędzej czy później.

Współpraca: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram