Dlaczego kontuzje tak często są utrapieniem biegaczy?

12 października 2021

Bieganie jak każdy sport wiąże sie z ryzykiem doznania kontuzji. Kontuzje i uszczerbek na zdrowiu są dość sporym problemem z jakim zmagają się zarówno biegacze zawodowi jak i amatorzy.

Dlaczego tak często łapiemy kontuzje?
Co robimy źle?

W tym artykule dowiesz się co zrobić by zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Nikt nie obiecywał, że kariera biegacza jest lekka i bezpieczna. Zawsze istnieje ryzyko urazów co będzie się wiązało z przymusową przerwą w treningach.

Biegacze zamgają sie z wieloma rodzajami urazów mechanicznych. Najpowszechniejszymi problemami są np.: to ból kolana, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie okostnej kości piszczelowej, bóle stawów i pachiwn i wiele innych.

W całej swojej karierze biegackiej doświadczyłem wielu urazów i kontuzji. Po latach trenowania nabyłem pewną więdze, umiejętności i doświadczenia. Teraz wiem, że można w znaczym stopniu obniżyć ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji.

Teraz jasno i przejrzyście wypunktuje ci kilka podstawowych zasad!

  1. ODPOWIEDNIA ROZGRZEWKA - Pamiętaj by nigdy nie rozpoczynać treningu bez rozgrzewki. Zacznij od 15 minutowego truchtu przechodząc do ćwiczeń dynamicznych a dalej do statycznych, Wyjątek od tej zasady stanowi wybieganie w pierwszym zakresie, gdzie rozgrzewki w pełnej formie nie trzeba wykonywać.
  2. TRENINGI UZUPEŁNIAJĄCE - Są to ćwiczenia, ktróre mają na celu podnieść sprawność zawodnika. Przykładami treningu uzpełniającego są m.in.brzuszki, pompki, grzbiety etc.
  3. ODPOWIEDNIO DOBRANY TERNING - Trening musi być odpowiedni dla danego typu zawodnika. Nie można przytłoczyć i przeciązyć zawodnika na samym początku jego drogi. Tak jak każdy człowiek jest inny tak każdy zawodnik ma inne predyspozycje i zaczyna z innego pułapu.
  4. KORZYSTANIE Z USŁUG FIZJOTERAPII SPORTOWEJ - Jeśli możesz sobie pozwolić warto korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje nam fizjoterapia. Z swojej strony gorąco polecam m,in, masaże uciskowe czy krioterapia.
  5. REGENERACJA - To bardzo ważny element funkcjonowania zawodnika. Mimo, że może trudno w to uwierzyć ale odpoczynek po treningu czy zawodach wpływa na zdrowie i samopoczucie zawodnika. Pamiętaj o chwili relaksu i zadbaj o wystarczającą ilosć snu. Zawodnicy wyspani, wypoczęci i zrelaksowani są o wiele bardziej wydajni !

Zapraszam wszytskie chętne osoby do współpracy. Po mojej stornie stoją lata doświadcznia w tym sporcie. Nie pozwolę Ci popełnić moich błędów z początków kariery. Chcesz trenować pod moim okiem, mieć odpowiednio przygotowany plan treningowy i rozgrzewkę?

Zapraszam do współpracy: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram