Działanie kawy na biegaczy

15 listopada 2021

Przyszedł okres podczas, którego wyglądając za okno ciężko o uśmiech, gdy widzimy przysłowiową "szarugę" oraz, gdy wstajemy wcześnie rano do pracy, a jest jeszcze ciemno. Na pomoc przychodzi nam kawa. Kawa dla jednych po prostu codzienny rytułał dla innych tylko w momentach kryzysu energetycznego. Niektórzy stosują kawę tylko przed treningiem, lecz czy faktycznie ona tak wpływa na jakość naszego treningu? Przed zdobyciem złota na 10.000m. w 2012 roku w Londynie Mo Farah wypił na 20 minut przed startem dwie małe kawy z automatu. Na pewno nie dzięki kawie zdobył złoto olimpijskie, lecz dzięki swojej waleczności i ciężkiemu treningowi, lecz na pewno kawa podnosi w jakimś stopniu gotowość naszego organizmu do wysiłku fizycznego.


Czy wiesz, że kawa przed treningiem Działa też dobrze na organizm podejmujący wysiłek. Kofeina, czyli aktywny składnik kawy, odpowiadający za większość jej działania, rozszerza naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie organizmu a w rezultacie efektywniejszą pracę mięśni. Do tego podnosi poziom adrenaliny.

Czym jest kawa?


Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawany na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używekna świecie i główne źródło kofeiny. - źródło wikipedia

Biegaczu! Żeby było jasne. Kawa, czyli kofeina zawarta w kawie nie pomoże Ci osiągnąć 10% wzrostu formy podczas startu.

Kofeina w kawie pomoże Ci:

-rozgrzać organizm

-przygotować organizm do wysiłku

-poprawić nastrój pijąc swój ulubiony napój

-zmniejszyć (w jakimś stopniu) odczucie zmęczenia

-poprawić koncentrację (jeśli nie przesadzimy z ilością)

Negatywny skutki działania kofeiny:

-zaburzenia żołądkowo-jelitowe (m.in rozwolnienie)

-brak skupienia

-nerwowość

-ogólne roztargnienie

Badań naukowych na temat kawy jest wiele. Słyszałem nawet teorie, że trzeba pić ich aż 6 dziennie. Ja osobiście po prostu piję 3 dziennie max i cieszę się zdrowiem oraz radością z biegania.
Powodzenia na biegowych ścieżkach, łap świeżość po ciężkim sezonie startowym i biegaj mądrze w zdrowiu.


Zachęcam do przeczytania ciekawych artykułów na temat biegania w dziale PORADY TRENINGOWE


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram