Dzienniczek treningowy - czy prowadzisz ?

14 lipca 2022

Plan treningowy odpowiednio ułożony jest kluczem do sukcesu. Trenując poprawiamy swoje grosze strony i przygotowywujemy do startów poprzez zwiększanie obciążeń treningowych w danym okresie. Chaotyczne trenowanie cechuje się tym, że nie pamiętasz kiedy co biegałeś nie wspominając o tym, że nie wiesz w jakich tempach biegałeś dane odcinki. Periodyzacja treningu jest niestety w takim przypadku bardzo utrudniona. Po prostu biegacz bez dzienniczka wychodzi i biega co mu się podoba. Jasne można czerpać frajde z bieganie w ten sposób, lecz mądrzejszym sposobem jest (jeśli myślisz o wynikach) - planowanie i analizowanie swojego planu treningowego (o ile nie robi ktoś tego za Ciebie).

Czy wiesz, że każdy mój zawodnik ma dzienniczek treningowy w formie papierowej?

Jak prowadzić dzienniczek treningowy?

Dzienniczek treningowy należy uzupełniać niezwłocznie po każdym treniningu. Należy opisać co się wykonało na danym treningu, oraz datę. Można dodatkowo pisać ilość przebiegniętych kilometrów, samopoczucie po treningu, bądź jakie było w trakcie. Jest wiele opcji, ale najważniejszą informacją jest to co się wykonało.

Przykład: Czwartek 14. 07 15 min BC1 + rozgrzewka + 10 x 200 m po 32 s na przerwie 1:45 + 10 min truchtu


Zalety prowadzenia dziennika treningowego

Gówną zaletą prowadzenia dzienniczka treningowego jest możliwość przeanalizowania poprzednich tygodni treningowym oraz obliczenia ile zostało do startu ważnego lub mniej ważnego. Analizując poprzednie tygodnie treningowe, bądź dni mamy możliwość odpowiedniego dostosowania obciążenia treningowego adekwatnie do terminu zbliżających się zawodów. Kolejną z zalet jest możliwość powtórzenia danych jednostek treningowych, które zadziałały pozytywnie na nasz start w zawodach. Taka metoda jest bardzo popularna wśród zawodowych biegaczy, ponieważ ciągłe testowanie nowych rzeczy nie jest aż tak dobrym rozwiązaniem. Skoro coś działa nie należy tego zmieniać.

Podsumowanie

Prowadzenie dzienniczka treningowego to dobra rzecz. Oczywiście robią to za nas aplikacje typu polar, strava, garmin connect itp. ale warto mieć własne notatki, aby rozumieć co się biega, kiedy i dlaczego.

Zapraszam zawodników do współpracy
mail: marcinwitkowski1985@gmail.com

.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram