Ile trzeba wydać na bieganie?

24 listopada 2021

Hmm tu nie ma sztywno określonej kwoty. Wydasz tyle na ile cie stać, tyle ile chcesz przeznaczyć. Może to być bardzo niewiele zamykając się w podstawowych tańszych markach a mogą to być grube tysiące.

Zaczynając biegać musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. Są to przede wszystkim: strój do biegania i buty.

Strój nie musi być drogi. Koszulka to koszt około 30 zł, spodnie ok.40 zł, bluza ok.50 zł. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na markowe ubranie wtedy cena będzie kilkukrotnie wyższa. Dla mnie najważniejszym elementem są buty. Tu proponuję zainwestować troszkę więcej - koszt dobrych z średniej półki cenowej butów do biegania to ok. 300 zł. Oczywiście możemy spotkać buty i za 50 zł i za 1000 zł. Stopa i odpowiednio dobrane obuwie to podstawa dlatego w tym aspekcie wd mnie nie warto szukać oszczędności. W zależności od pory roku do odzieży zalicza się również czapka, rękawiczki czy kurtka. Dlatego strój zimowy będzie troszkę droższy, gdyż zawiera więcej elementów. Jednak w sieciówkach typu decathlon są to naprawdę niedrogie rzeczy. Kolejna sprawa czy chcemy korzystać z gadżetów np. zegarka gps. Myślę że dla początkujących jest to zupełnie zbędny wydatek. Jednak gdy jesteśmy już na troszkę wyższym poziomie jak najbardziej jest to fajny dodatek, który pomaga kontrolować tempo. Nie trzeba się decydować od razu na zakup nowego urządzenia, którego koszt sięga nawet do kilku tysięcy złotych. Używany zegarek kosztuje w granicach 300-400 zł mówie tu o zegarku dobrej marki. Kolejny wydatek wiąże się z tym czy wykupujemy plan treningowy lub dietę czy też nie. Koszt miesięczny to około 250 zł. Kupując od razu dłuższe pakiety można zaoszczędzić, gdyż im dłuższy pakiet tym niższa cena. Tu podkreślam, że warto przemyśleć decyzję. Oczywiście niesie to za sobą szereg korzyści m.in odpowiednio dobrany trening i możliwość porady, ale musisz być na to gotowy i zdeterminowany tak by rzeczywiście pomoc trenerska miała sens. Ja wspieram zawodników, ale za nich treningu nie wykonam. Także wszystko zależy od was samych. Diety żywieniowe to również zróżnicowany koszt w zależności czy dietetyk ustala nam co mamy jeść i gotujemy sobie sami czy też stosujemy catering. Kolejny wydatek to udział w zawodach. Każdy start wiąże się z opłatą startowa nie mówiąc o kosztach dojazdu. Opata wynosi około 50 zł. Są biegi za 30 zł a są też duże imprezy, gdzie pakiet kosztuje 200-300 zł. Także nie ma co porównywać. Kolejny wydatek to fizjoterapia. Są sytuację gdy wizyta w gabinecie to konieczność. A z drugiej strony, gdy możemy sobie na to pozwolić. Fizjoterapia działa cuda dla organizmu i pomaga w regeneracji. Pozdrawiam naszego fizjoterapeutę Mateusza Szczepańskiego z REH-MEDIC Krotoszyn - świetny fachowiec. Koszt wizyty w zależności od miasta jest różny. Wizyta w moim mieście kosztuje 50 zł.

Podsumowując, gdy zaczynasz przygodę z bieganiem wcale nie musisz wydawać majątku. Bieganie to sport dla każdego. Dla osoby początkującej, która chce spróbować, zobaczyć jak to jest a jednocześnie zrobić to jak najmniejszym kosztem powinna zmieścić się w budżecie wynoszącym: 500 zł. Także taka dolna granicą to kilkaset złoty a górna... hmm sami wiecie, że nie istnieje.

Jestem aktywnym zawodnikiem i trenerem. Biegam od kilkunastu lat. Poniżej zestawienie moich obecnych wydatków na bieganie:

  1. Buty w stosunku rocznym 1000 zł ( około 4-5 par)
  2. Odzież w stosunku rocznym 1000 zł
  3. Suplementy diety ok 150 zł/miesięcznie
  4. Wyjazdy na zawody (w pojedyńczych przypadkach nocleg +opłaty startowa) 1000 - 1500 zł/rocznie
  5. Zegarek z gps - używany zegarek koszt 400 zł - wydatek jednorazowy.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram