Indywidualne podejście do treningu biegania

11 marca 2022

Bieganie jest najprostszą formą ruchu - po prostu biegniesz, potrafi to każdy - nawet małe dziecko, które nauczy się chodzić. Skoro jest to takie proste to powinniśmy tę sztukę opanować do perfekcji samemu poprzez samo bieganie dłużej, szybciej i dalej. Niestety nie jest to takie proste jak się wydaje. Do wytrenowania ludzkiego organizmu, aby zaczął biegać szybciej jest potrzebny inny trening jak i dalej - inny trening, a co zrobić, żeby biegać szybko i długo? Tak chciałby każdy, lecz musisz się zdecydować i określić priorytety na rok, dwa a może nawet dłużej. Mi jako trenerowi biegania bardzo zależy na jak najdłuższej współpracy z zawodnikiem, oczywiście nie chodzi mi o kasę tylko o to, że im dłużej mogę z kimś współpracować tym po pierwsze: lepiej go znam co za tym idzie lepiej mogę dobrać środki treningowe, a po drugie im dłużej współpracujemy tym dalej w czasie mogę rozłożyć etapy treningowe. Współpracując od samego okresu roztrenowania do zakończenia sezonu można powiedzieć, że się poznaliśmy i wiem na co jak reagujesz.

Jak wytrenować każdego?

Biegam od ponad 17 lat i trenowało mnie już kilku trenerów biegania, nawet niektórzy działają do dziś. Zauważyłem, że nie każdego da się wytrenować tym samym treningiem. To jest może i dla Ciebie i dla mnie logiczne, ale nie dla wszystkich. Ostatnio w mediach społecznościowych, w sumie nawet od dłuższego czasu da się zauważyć jak biegacze trenują w grupach. To jest mega spoko, bardzo mnie to cieszy, że ludzie pragną ze sobą kontaktu, w szczególności w tych czasach, lecz nie mogę patrzeć jak zawodnicy, którzy powinni się stopniowo rozkręcać, w szczególności ze względu na krótki staż biegania... zaczynają biegać takie longi, w takich tempach jak niektórzy moi zawodnicy, którzy biegają od nich po 10-15 min szybciej od 10 km do półmaratonu. Dlatego w treningu biegania ważne jest zdrowe podejście - Twoi koledzy zaprosili Cię na długie wybieganie w tempie 5:30? Zrób z nimi 15 km zamiast 25 km. Pewnie za rok Ty będziesz biegać po 5:15 a oni nadal po 5:30, bo Ty dopiero rozpocząłeś swoją przygodę. Szybki progres u amatorów to normalka, jazda dopiero zaczyna się po 2-3 sezonach. Najlepsza zasada - dopasuj swój tydzień treningowy tak, aby to grupowe bieganie było zawsze najbardziej jakościowym treningiem, bo w grupie cięższy trening robi się po prostu łatwiej.
Nawiązując do samego nagłówka - Jak wytrenować każdego? Odpowiedź nie jest taka prosta. Ja osobiście zbieram jak najwięcej danych o zawodniku i jeśli trenuje z jakąś grupą biegową po prostu dopasowuje mu rodzaj treningu pod nich ale z moimi wytycznymi - wszyscy są szczęśliwi. Najważniejsze, aby zawodnik określił się co chce biegać w danym sezonie a nasza współpraca będzie dużo owocniejsza. Nie da się biegać szybko od 100 m do maratonu a może i więcej. Powiedzmy, że chcesz biegać od 5 km do 10 km i ja wiem co muszę z Tobą robić, aby dążyć do Twojej wymarzonej życiówki a może i dalej. Jak ktoś mi przychodzi i marzy o tym, żeby był dobry na 1000m i maraton, to będzie biegał bardziej pod maraton a tysiaka z tego co wytrenuje z maratonu.

Nie samo bieganie ma znaczenie

U biegaczy długodystansowych kluczowe kwestie to:

  • waga
  • wiek
  • styl życia (nawyki żywieniowe, praca, itp.)
  • czas na treningi
  • indywidualne predyspozycje

Z danych wynika, że statystyczny Polak-biegacz trenuje 2-3 razy w tygodniu lub codziennie.


Najważniejsza jest systematyczność

Systematyczny trening, a przede wszystkim odpowiednio ułożony może odmienić niejednego biegacza, a ja nawet myślę, że 90 % biegaczy, którzy trenują jak im się zachce. Sporym błędem jest robienie sobie dłuższych przerw niż 2 dni. Przykładowo: wykonałeś ostatni trening, w poniedziałek to następny powinien być w środę, bo jak zrobisz w czwartek to już sobie pewnie dołożysz więcej kilometrów lub szybciej będziesz biegł "bo jestem wypoczęty". To najgorsza droga do progresu. Lepiej jest trenować systematycznie a wolniej niż robić dłuższe przerwy, a szybciej tym bardziej, że w ten "czwartek", który napisałem wyżej będziesz biegać szybciej niż musisz co może doprowadzić do kontuzji odłożonej w czasie.

Zapraszam chętnych zawodników do współpracy: marcinwitkowski1985@gmail.com

Trener biegania/plany treningowe Marcin Witkowski

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram