Jak mocniejszy zawodnik może trenować ze słabszym?

14 stycznia 2023

Bieganie jest sportem, który oddaje. Tyle pracy ile włożysz, tyle otrzymasz z powrotem. Wiemy, że spora część biegaczy trenuje codziennie w samotności i spotyka tylko na zawodach biegowych miłośników swojej pasji. Ale istnieje również część biegaczy, którzy trenują wspólnie. Jak wiemy, każdy ma inny poziom wytrenowania. Często zdarza się tak, że występują różnice poziomu wśród biegaczy, którzy próbują trenować wspólnie. Jest na to oczywiście rozwiązanie, a o tym w dalszej części.

Jak mocniejszy zawodnik może trenować z słabszym?

Specyfika budowania wytrzymałości z bardziej wytrenowanym zawodnikiem, a mniej wytrenowanym jest taka, że przykładowo mamy zawodnika A (rekord na 10 km 36 minut) i zawodnika B (rekord na 10 km 45 minut) - dane są przypadkowe, mają tylko dać obraz na sytuację.

Zawodnik A wykonuje bieg ciągły 8 km na stadionie w tempie 4:20-4:10 i jest to dla niego spokojny trening w drugim zakresie bez większych perypetii, lecz dla zawodnika B będzie to już bardzo trudny trening nie do zrealizowania. Jest na to rozwiązanie: zawodnik B wykonuje zamiast 8 km, wykonuje dwa pierwsze kilometry, po czym przeczekuje trzeci, czwarty po czym następnie wskakuje na piąty, szósty, by ponowanie odpuścić siódmy kilometr, a wchodzi na ostatni kilometr ósmy. Opcji jest wiele, może robić pierwsze trzy, dwa odpuścić i zrobić kolejne trzy.

Zawodnik bardziej wytrenowany z lepszymi rekordami życiowymi może trenować nawet z początkującymi, ponieważ, gdy robi bieg ciągły na stadionie powiedzmy 20 kółek po 400m, to ten zawodnik początkujący będzie robił co kółko powiedzmy 100 m w tempie zawodnika bardziej wytrenowanego i to również jest wspólny, fajny trening.

Jak widzicie opcji jest wiele, zawsze da się coś przyzwoitego wykombinować. Stąd na treningach grupowych staram się łączyć zawodników, aby każdy mógł współdziałać, bo samo bieganie w sobie to praca grupowa. Nie z przypadku kraje afrykańskie trenują w dużych grupach.

Dlaczego wytrzymałość jest bardziej specyficzna niż szybkość?

Stąd, że dla danego zawodnika A przebiegnięcie 10 x 100 m po 18 s nie będzie problemem, a dla kolejnego zawodnika B, który jest akurat z natury szybkościowcem i mimo to, że biega wolniej na wszystkich dystansach niż ten pierwszy zawdonik paradoksalnie przebiegnięcie tych setek nie będzie dla niego również żadnym problemem!
Problem się zacznie, gdy zawodnik B będzie musiał wykonać trening z zawodnikiem A, gdy np. będzie miał zadane dwójki po 3:50-3:45 i zawodnika B już nie podoła treningowi, gdy dla zawodnika A to nie będzie żaden problem pobiec taki trening.

Wytrzymałość jest specyficzna, ponieważ, aby wyczuć zawodnika jakie prędkości będą dla niego odpowiednie na określonych treningach jest wielką sztuką! Aby zadać trudniejszy trening trzeba znać zawodnika.

Współpraca: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram