Jak pogodzić pracę fizyczną i bieganie?

9 grudnia 2021

Jak pogodzić pracę fizyczną i bieganie? Czy jest jakiś złoty środek.. muszę Cię rozczarować NIE MA! Nie istnieje żadna magiczna tabletka, która doda Ci energii, motywacji, a dodatkowo sprawi że doba będzie trwała 48 godzin. Często człowieka dopada zmęczenie, handra zwłaszcza, gdy za oknem brzydka aura btw. fajnie się zrymowało haha.

Jak zrobić trening i rozwijać się sportowo skoro musisz iść codziennie na 8h do pracy, która daje Ci fizycznie strasznie w kość. Sam jestem dobrym przykładem osoby, która wie co to praca na etat i trenowanie.

Pogodzenie tego nie jest proste. Trzeba mieć na uwadze nie ujmując osobom, które pracują umysłowo że praca fizyczna bardzo obciąża nawet, gdy wykonasz trening przed pracą to później idziesz i Twoje ciało dostaje dalej w kość. Nie ma tu regeneracji. Profesjonalny biegacz idzie wykonuje trening a później ma czas na regeneracje. Po prostu może to zaplanować. Jasne, są ludzie, którzy mają taki rodzaj pracy, że potrafią to wszystko spleść ale skupmy się tutaj na typowej pracy fizycznej.

Pamiętaj musisz dać z siebie więcej. Ty po prostu musisz czuć, że dasz radę... musisz to zrobić!!! Szacunek należy się dla każdej osoby, która mimo ciężkiej pracy fizycznej, obowiązków domowych, bo nie oszukujmy się większość z Was posiada jeszcze dzieci, rodziny, a mimo to dajecie radę startować i wykonywać treningi. Jesteście super ludźmi, którzy mają niesamowita moc. Kilka rad ode mnie patrząc z perspektywy czasu.

Po pierwsze określ godzinę treningu. Wybierz taką porę w ciągu dnia, kiedy masz najwięcej siły. Dla jednych będzie to od razu po pracy, dla innych późną nocą. Pamiętaj każda chwila jest ważna, nie szukaj wymówek tylko się zepnij ! Nie trać czasu na oglądanie tv, bezsensowane siedzenie w sieci zamiast tego polóż się wcześniej spać będzie to z korzyścią i dla Twojego zdrowia, ale i samopoczucia. Ogranicz wszystkie tzw. pochłaniacze czasu do minimum. Są rzeczy, które kompletnie nic nie wnoszą do naszego życia, a pochłaniają dużo czasu. Staraj się zdrowo odżywiac i suplementować. Jak wspominałem nie ma złotej tabletki, ale odpowiednia suplementacja pomaga dodać wigoru i wpływa na samopoczucie. Tu najważniejsza jest motywacja ile razy wróciliśmy z pracy padając na twarz, a w myślach.. że za kilkanaście godzin czeka nas to samo. Zrób drzemkę, chociaż krótką zregeneruj ciało i umysł, a potem wsłuchaj się w siebie i swój organizm. Jeśli masz trenera i profesjonalne plany treningowe - porozmawiaj, opowiedz o swojej pracy o trudnościach. Czasami lepiej działa trening krótszy, ale systematyczny niż katowanie się wtedy, gdy akurat znajdzie się czas. W jeden dzień nie nadrobisz tygodniowego planu treningowego.

Pozytywne nastawienie i samodyscyplina - to klucz do sukcesów - powiedział Eliud Kipchoge portalowi 

businessinsider.com

Wykonywanie ćwiczeń mobilizujących jest nieodłącznym elementem przy pracy fizycznej, w której podnosimy dużo ciężkich rzeczy z ziemi oraz, jeśli w ogóle dużo dźwigamy. Po prostu po jakimś czasie zaczną się problemy z różnymi częściami ciała z niewiadomego pochodzenia. Należy obowiązkowo zadbać o rozciąganie oraz ogólną sprawność swojego ciała. Zadbaj również o ten aspekt, lepiej przeciwdziałać niż zaś leczyć, a z drugiej strony trening sprawności ogólnej wykonywać się powinno mimo tego czy pracujesz fizycznie, czy nie. Lecz przy tej fizycznej należy to tego się przykładać jeszcze bardziej.

Do nas zglasza się dużo osób, które mówią, ale jak ja dam rade. Praca, która obciąża stawy i kręgosłup, a w domu dzieci, żona ciągle coś chcą i ciągle coś do zrobienia jak mam dać radę... jak być dobrym pracownikiem, ojcem i mężem, a jednocześnie uprawiać sport i zarazem się spełniać? Hmm.... odpowiednio dobrany trening to coś co Ci pomoze, ale najważniejsza jest regeneracja. Systematyczny stały rytm dnia to podstawa! Wiem, że łatwo mówić a trudniej zrobić, ale sie postaraj. Przekalkuluj ile czasu możesz poświęcić, usuń z życia wszystko jakkolwiek źle to nie zabrzmi wszystko co bezsensownie zabiera Twój czas np. Oglądanie reklam w TV. Musisz mieć swój własny system wartości. Czasem trzeba wybrać czy ważniejsze dla mnie jest obejrzenie meczu z kolegami czy wykonanie treningu. Nie ma tu dobrej odpowiedzi. To Twoje życie i Ty jesteś sterem i żeglarzem tego okrętu. Nikt za Ciebie nie wykona treningu ani nikt Cięe do tego nie zmusi (oprócz trenera hehe). To tylko Twoj wybór. Jeśli jesteś bardzo zdeterminowany, bieganie to coś co jest nieodłącznym elementem życia. Jest dla Ciebie jak powietrze to dasz radę bez użalania i wymówek. Bo nikt nie ma łatwo lekko i przyjemnie. Każdy z nas boryka się z jakimiś problemami, jedni z mniejszymi inni z większymi. Najgorsze co można zrobić to się poddać usiąść i opowiadać jak bardzo bym chciał biegać i ile bym to nie osiągnął ale nie mam czasu, moje życie jest trudne, praca za ciężka. To tylko przeszkody, a każdą przeszkodę można pokonać. Ale wpierw należy zacząć od głowy tam jest najważniejsza bitwa. Dodatkowo jeśli masz możliwość korzystaj z fizjoterapi, to ważne przy pracy fizycznej, pozwoli w jakimś stopniu poprawić stan twojego ciała (Pozdrawiam naszego wspaniałego fizjo Mateusza Szczepańskiego z Reh-Medic w Krotoszynie).

Pamiętaj - trening czyni mistrza. Życzę Ci dobrej biegowej zimy i powera na wiosnę!


Współpraca dla biegaczy/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram