Jak realizować zadany plan treningowy?

21 sierpnia 2023

TEMAT PORADNIKA: Jak realizować zadany plan treningowy?

Mając wysłany plan treningowy przez trenera należy odpowiednio się stosować do niego. Na samym wstępie chciałbym stanowczo zaznaczyć, że nie ma samowolki w realizacji planu. Po to współpracujemy, aby wspólnie dążyć do celu. Musisz mi zaufać, a jeśli masz jakieś wątpliwości to pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Ja na każde pytanie z chęcią odpowiem, bo z czapy nie wymyślam tego co macie biegać. Wszystko podpieram wiedzą i doświadczeniem własnym jak i z zawodnikami na różnych poziomach zaawansowania.

Zakładając, że otrzymujesz plan treningowy na dany tydzień. Masz rozpisane 5 treningów po kolei: TRENING I, TRENING II, TRENING III, TRENING IV i TRENING V. I teraz bardzo ważna kwestia - nie zamieniasz pod żadnym pozorem kolejności treningów! Kolejność nie jest przypadkowa i celowo jest tak dobrana. Realizujemy plan po kolei od pierwszego treningu do ostatniego. Kolejność jest bardzo ważna, ponieważ dany trening jest dopasowany pod drugi. Często mocniejsze jednostki nie gryzą się ze sobą lub specjalnie bodźcujemy organizm, wszystko zależy od wielu czynników, ale jak należy się sztywno tej zasady trzymać.

Przykład treningu z opisem:

TRENING I - 15 min BC1 + rozgrzewka +5 x 1000 m po 3:30 na przerwie 3:30 + 10/15 min truchtu

Mamy akurat nieciekawą pogodę, bardzo mocny wiatr w miejscu, w którym będziemy realizować ten trening (czy to stadion, czy to odmierzony odcinek na asfalcie). Automatycznie przy trudnych warunkach musi zredukować tempo takiego treningi z 3:30 na 3:35/3:40 po prostu musimy zrealizować wolniej tą jednostę, ale uwaga! Intensywność przy zredukowaniu prędkości będzie nadal taka sama jaką chcieliśmy osiągnąć. W sytuacji, gdybyśmy nie zredukowali tempa będziemy trenować na większym obciążeniu niż mieliśmy zaplanowane. Im gorsze warunki tym niektórzy szybciej biegają niż zadane prędkości co jest dużym błędem. Przyczynami kiedy redukujemy prędkości: upał, ślisko, duża ulewa lub silny wiatr.

W przypadku, gdy z jakiegoś powodu chcąc zrealizować plan nie możemy jednak wykonać treningu z przyczyn losowych proszę o kontakt ze mną i ustalimy wtedy co robimy dalej, czy realizujemy plan normalnie, bo mamy miejsca w tygodniu na realizację, czy zmieniamy plan na troszeczkę inny ale z zachowaniem osiągnięcia danych celów. Muszę to po prostu przeanalizować.

Oczywiście co do realizacji pamiętajmy, że treningu na siłę nie realizujemy jak jesteśmy chorzy, źle się czujemy, mamy gorsze samopoczucie/osłabienia danego dnia. Wszystko bierzemy na zdrowy rozum i na chłodno, nic na siłę, bo zrobimy więcej szkody niż pożytku trenując z chorobą, która może się pogłębić przez dojechanie organizmu na treningu, gdy nie daj Boże trafimy na akurat mocną jednostkę treningową. Podstawą jest systematyczność, ale też musi być zdrowy rozsądek.

Jeśli chodzi o realizację planu treningowego to wszystkie kwestie jakie są wątpliwe proszę naprawdę o zapytanie mnie jak najszybciej, ponieważ to ułatwi nam współpracę.


W razie jakichkolwiek niejasności zapraszam do pytań w wiadomości prywatnej

Zapraszam do współpracy: marcinwitkowski1985@gmail.com

WITKOWSKI RUNNING TEAM

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram