Jakie parametry krwi powinien badać biegacz? (przykładowe wyniki)

8 listopada 2022

Poczułeś nagły zjazd formy oraz samopoczucia? Na treningach czujesz, że coś jest nie tak? Pomyśl nad zbadaniem parametrów krwi! Wielu biegaczy zastanawia się nad tym, o jakie parametry poprosić przy badaniu krwi. Poszukują w internecie informacji na ten temat, lecz niestety jest tego niewiele. Duży zjazd biegowej formy może być objawem wyczerpania, zmęczenia treningiem bądź innym problemem, który leży w braku witamin lub minerałów. Co gorsza możemy mieć niski poziom ferrytyny, która jest kluczowym elementem w parametrach krwi u biegaczy. Dlatego warto zadbać o swoją formę i po prostu pójść zbadać krew.

Jakie parametry krwi powinien badać biegacz?

1) morfologia pełna

2) OB 3-8 mm/h

3) żelazo 60-180 ug/dl

4) ferrytyna 30-400 ng/ml (w tym, że 30 to jest na biegacza naprawdę mało...)ng/ml

5) elektrolity

  • sód 136-145 mmol/l
  • potas 3,60-5,20 mmol/l
  • magnez 1,90-2,50 mg/dl
  • VIT. B12 160-800 pg/ml

6) CRP <5,00 mg/l

7) CK 30-400 IU/l

8) Testosteron 2,490-8,360 ng/ml


PRZYKŁADOWE WYNIKI BADAŃ KRWI MOJEGO PODOPIECZNEGO


Ciekawostka: Jeden z czołowych Polskich długodystansowców zdradził temat tabu, o którym się nie mówi. Chodzi o podniesienie poziomu ferrytyny nawet do poziomu 180 ng/ml! Nie róbcie tego sami.

Po uzyskaniu wyników warto skonsultować je z lekarzem bądź osobą, która ma o tym jakiejś pojęcie względem biegania długodystansowego. Co z tego, że wszystko będzie w widełkach skoro np. ferrytyna będzie na poziomie jak już wspominałem wyżej ok. 30 ng/ml. to znaczy, że trzeba popracować nad spożywaniem produktów bogatych np. w żelazo pochodzenia zwierzęcego.

Dbajcie o swoje zdrowie i badajcie parametry krwi raz lub razy w roku. Nie bez powodu Karolina Nadolska (rekordzistwa Polski w półmaratonie) używa stwierdzenia "Jadę w góry robić krew".

Współpraca / opieka trenerska
EMAIL: marcinwitkowski1985@gmail.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram