Jakie witaminy są ważne z punktu widzenia aktywności fizycznej?

10 czerwca 2022

Mówi się, że jesteśmy tym co jemy i to jest prawdą, ponieważ odpowiednie dostarczanie organizmowi potrzebnych witamin i minerałów pomaga w jego lepszym funkcjonowaniu, a być może prawidłowym. Myślę, że każdy z Was nie raz miał moment, w którym był zmęczony i senny, a nie znał przyczyny tego stanu, nie raz mieliście stan bezsilności i ciężko było Wam pozbierać myśli, to mógłbyć efekt niedoboru odpowiednich witamin. Ale chciałbym zaznaczyć jedną rzecz: Wpierw zdrowa dieta, a potem szukanie problemu w suplementach.

W obecncych czasach, gdy na każdym roku mamy budkę z kebabem, lub jakimś innym fast-foodem ciężko jest nie ulegać takim pokusom. Ja jestem zdania, że wszystko jest dla ludzi, lecz z umiarem. Świeże owoce, które spotykamy w sklepach są niewiadomego pochodzenia, a warzywa praktycznie każde są ulepszane nawozami, aby szybciej rosły (opłacalność). Niestety gleby są pozbawione w efekcie stosowania chemii z minerałów, których zaś brakuje w owocach i warzywach. Kiedyś każdy starał się hodować swój ogródek, jeśli miał taką możliwość, a dziś każdy woli iść do sklepu i kupić gotowizone - ładną, świecącą się i ładnie pachnącą. Produkty przetworzone, które w procesie przetwarzania tracą cenne składniki zastępują nam w coraz większym stopniu zdrowe, naturalne produkty, a barwniki są praktycznie w każdych produktach spożywczych. Ale to wszystko wina konsumentów i rozwoju technologicznego, wszystko idzie w jakimś kierunku, ale czy dobrym? Tego nie wiem, ale myślę, że każdy musi mieć swój rozum. Zamiast wybrać napój słodki gotowiec ze sklepu - zrób sobie wodę z miętą i cytryną lub pomarańczą. Jest wiele metod zastępczych, ale czy każdemu się chce póki mu nic mu nie jest i jest zdrowy?

Oto najważniejsze witaminy z puntku widzenia aktywności fizycznej z krótkimi opisami:

Witamina A

Gładka skóra, wspomaga prawidłowe działanie wzroku, sprawne działanie układu imunnologicznego oraz mechanizmom pomagającym wlaczyć ze stresem

Witaminy z grupy B

Sterują układem nerwowym. Gdyby ktoś pozbawił Cię tych substancji szybko zrobiłby się z Ciebie wrak człowieka.

Witamina C

Wpływa na pracę układu immunologicznego i krwionośnego, przyspiesza gojenie ran, spowalnia starzenie się skóry i reguluje produkcję kolagenu.

Witamina D

Jej główną funkcją jest regulacja gospodarki wapniowej w organizmie. Większość jej powstaje w skórze pod wypływem promieni słonecznych.

Witamina E

Antyoksydant chroniąc komórki przed działaniem wolnych rodników, czyli zapobiega rozwojowi mioeżdżycy poprzez zapobieganie rozpadu erytrocytów. Przetworzona żywność jest praktycznie pozbawiona tej witaminy.

Wapń

Wapń pomaga powstrzymaćosteoporozę, zmniejsza ryzyko powstawania złamań przeciążeniowych.

Fosfor

Wstępuje w każdej komórce ludzkiego ciała, z najważniejszych nadaje wytrzymałość szkieletowi, wspiera prace serca, procesy trawienne, wydalanie toksyn przez nerki oraz wspomaga pracę układu nerwowego.

Magnez

Pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Potas

Pierwiastek, który odpowiada m.in. za prawidłowe działanie komórek nerwowych i mózgu.

Sód

Odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi, co jest bardzo ważne w treningach w upalnych warunkach.

Żelazo

Pierwiastek dzięki któremu możemy poprawić swoją wydolność organizmu, lecz łatwo przedawkować żelazo i najlepiej suplementować się tylko witaminą C, która wspomaga wchłanialność żelaza.

Chrom

Ułatwia korzystanie organizmowi z insuliny, czyli hormonu regulującego poziom glukozy we krwi.

Cynk

Uczestniczy w przemianach białek, tłuszczy i węglowodanów. Wspomaga odporność i sprawność intelektualną.

Selen

Jest niezbędny, aby zachować zdrowe kości i mięśnie.

Stosując wyżej wymienione pierwiastki, czy witaminy nie mam pojęcia jak się to profesjonalnie określa najwyżej ktoś uczony mnie poprawi, pewnie ułatwimy prawidłowe funkcjonowanie organizmu, lecz suplementacji nie należy dokonywać na własną rękę. Najlepiej poradzić się odpowiedni wykwalifikowanych osób od tego typu rzeczy. Zasada jest taka: Sportowiec trenuje, a resztą zajmują się inni haha.

Przygotuję Cię do pobicia rekordu życiowego lub zawodów: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram