Kiedy korzystać z pomocy fizjoterapeuty?

15 czerwca 2023

TEMAT PORADNIKA: Kiedy korzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Jeżeli dopadnie Cię sytuacja, w której boli Cię coś na tyle, że nie jesteś w stanie wykonać treningu musisz chłodną głową odczekać dzień, dwa (po wcześniejszym kontakcie ze mną). Jeśli ból nadal występuje i nie przechodzi oraz nadal nie jesteś w stanie wykonać treningu musisz się natychmiastowo udać do fizjoterapeuty. Profesjonalista zdiagnozuje ból, który Ci doskwiera oraz zaleci ćwiczenia, które pomogą w uniknięciu kolejnej takiej sytuacji (oczywiście jeżeli będziesz starannie wykonywać ćwiczenia). Owszem, czasami występują urazy, które wymagają dłuższej terapi oraz przerwy od treningów. Czasami problem jest bardzo ciężki do zdiagnozowania (Przypadek mojego zawodnika Szymona Winiarskiego). Występował przed sezonem 2022 u niego ból w okolicach lewej nogi z lewej stony pomiędzy kolanem, a biodrem. Odbył terapię oraz rozpoczął codziennie wykonywać ćwiczenia. Przerwa od treningów trwała kilka tygodni w trakcie terapii. Dopiero, gdy powoli wszedł w trening ból ustał. Przedewszystkim po kontuzji należy cierpliwie wprowadzać się w trening. Przykład zawodnika światowej klasy, podwójnego złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich z 2012 roku na 5000m oraz 10000m. Występował u niego ból kolana, kazali mu iść na operację, ale nie poszedł i nagle ból znikł, a działo się to niedługo przed igrzyskami. A tego typu klasy zawodnik był u najlepszych specjalistów może i na świecie. Także ludzki organizm jest nieprzewidywalny.

Warto też korzystać z pomocy fizjoterapeuty jako forma regeneracji po mocnych treningach lub w okresie przed startowym, gdy czujemy "ciężkie" nogi. Na pewno rozmasowanie da nam dużo więcej niż zwykły rolowanie w domu. Zawodnicy przy dużym kilometrażu powinni częściej pokazywać się u fizjo, ponieważ jednak muszą znosić większe obciążenia i są narażeni na więcej mikrourazów. Przede wszystkim trening uzupełniający jest na pierwszym miejscu - rolowanie + rozciąganie nie zapominajcie o tym.

W razie jakichkolwiek niejasności zapraszam do pytań w wiadomości prywatnej

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

WITKOWSKI RUNNING TEAM

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram