Nie da się biegać zbyt wolno

11 kwietnia 2023

Poranek, człowiek wstaje i widzi piękne słoneczko za oknem. Kawa z małą dozą cukru idealnie wchodzi na pobudzenie organizmu. Po wszystkich swoich ulubionych rytułałach biorę się do pracy. Zerkam na facebooka, a tam klasycznie ktoś wykonuje trening mając życiówkę na dychę prawie taką jak tempo na treningu przy dłuższym dystansie. I dzień staje się lepszy...

A tak na serio. Wśród biegaczy panuje niestety pewien problem. Biegają po prostu za szybko na treningach wybiegania. Wybieganie biegane ciągle za szybko opóźnia rozwój a co gorsza może prowadzić do zaprzestania reakcji na bodźce treningowe.

Nie da się biegać za wolno, jedynie można to robić za szybko

Trening ma budować, a nie zajeżdzać. Zauważyłem, że u większości zawodników, którzy do mnie przychodzą występuje ten sam problem - nieodpowiedni trening względem poziomu wytrenowania. Wybiegania biega się po to, aby budować i podtrzymywać określony pułap tlenowy, który jest niezbędny w biegach długodystansowych.

Jakie powinno być tempo wybiegania w takim razie?
Tempo powinno być w takim zakresie, aby można było swobodnie rozmawiać i nie rozmywał nam się ekran przed oczami 🙂 Oddech ma być spokojny i ma nam się luźno biec z nogi na nogę. Na przykładzie Szymona: czasami biega po 5:30 a czasami po 4:45 wybiegania - to jest zależne od samopoczucia i danego dnia, a nawet pogody.

Podsumowując

Biegaj mądrze, a efekty na pewno się pojawią. Wystarczy cierpliwie jeść łyżeczką pomału.

Zapytaj o plany treningowe dla biegaczy: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram