Niespełnione ambicje w sporcie nie przenoś na swoje dziecko!

26 stycznia 2023

Ostatnio przeglądając facebooka natknąłem się na bardzo ciekawy post, z którym się zgadzam w 100 %.
A mianowicie chodzi o ten post: https://www.facebook.com/tatatrampkarza/photos/a.118601912845020/784328129605725/
J
eśli zerknąłeś i przeczytałeś/aś to będziesz wiedzieć o co mi chodzi, a nawet jeśli nie to Ci wytłumaczę po swojemu.

Sport nieważne jaki, czy to bieganie, tenis, piłka nożna czy jakikolwiek inny. Każdda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami, lecz jest jedna wspólna droga w wychowywaniu zawodników. Zauważyłem, że dzieci - TAK podkreślając DZIECI zaczynają się zachowywać w wieku juniorskim jak zawodowcy. Niestety ale nie tędy droga. Sport ma bawić. Przedewszystkim w juniorskim wieku. Dopiero od 15-16 roku można rozpocząć prawdziwe trenowanie danej dyscypliny bądź wdrażanie się w bardziej wymagający trening. Owszem wszystko co się robi przed ukończeniem 15-16 lat też jest treningiem, lecz jeszcze nie tak bardzo ukierunkowanym.

Na moim przykładzie - nikt nigdy mi nie powiedział, że będę w stanie uprawiać jakikolwiek sport w przyszłości. A biegam i to nawet w jakimś tam fajnym czasie porobiłem życiówki... 🙂

Mam nabyte doświadczenie w pracy z młodzieżą, oczywiście w tej chwili mam kilku podopiecznych, których trenuję "w realu", czyli mam z nimi indywiudualne bądź grupowe treningi i staram się nie wciekać nawet, jeśli coś im nie wychodzi na treningach, bo wiem że na wyniki bądź trudniejszy trening przyjdzie jeszcze czas. De facto mam w tej chwili bardzo zdyscyplinowaną młodzież, która jest chętna do treningów i systematycznie na nie przychodzi i tylko taka współpraca mnie interesuje. Ale nigdy nie skreśliłem żadnego podopiecznego mimo, że były dzieci, które miały problemy z przebiegnięciem kółka na stadionie (przeważnie z wiadomych przyczyn).

W wieku juniorskim (poniżej 15-16 lat) zawodniczka lub zawodnik nie zdobywa pierwszych miejsc na każdym zawodach i po tym fakcie jesteś w stanie stwierdzić czy będzie w przyszłości z niego dobry zawodnik lub zawodniczka? To nie masz zielonego pojęcia o trenowaniu dzieci i młodzieży.

Moi drodzy rodzice. Krótki przesłanie dla Was: nie nakładajcie presji na swoje dzieci, weźcie je na zawody może i nawet biegowe, bo przecież jest ich pełno wokół Ciebie - wystarczy poszukać w necie i pozwólcie sprawić im, że zawody przyniosą Waszym pociechom frajdę i radochę, a wynik i miejsce na mecie w tak młodym wieku ma małe znaczenie na to co Twoje dziecko może osiągnąć w przyszłości!!!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram