O technice biegu w bieganiu

11 marca 2021

Wstęp

Mówi się ilu biegaczy tyle technik biegu i taka jest prawda. Najważniejsze w technice biegu jest to aby skoordynować pracę rąk i nóg. Ręce mają pracować prostopadle do tułowia. Najlepiej, żeby krok był długi a kolano aby szło jak najwyżej. Przykładowo - niemożliwe aby przebiec cały maraton na palcach i nie wiązało się to z jakąś kontuzją. Biegacz długodystansowy amator powinien na początku swojej przygody nie zwracać zbytnio uwagi na sposób przetaczania swojego ciężaru czy przez piętę czy śródstopie. Dopiero po dłuższym stażu biegackim można z tym kombinować czy pięta czy śródstopie.

Błędy

Wielu biegaczy podczas biegu za bardzo pochyla się do przodu. Wskazuje to prawdopodobnie na za słabe mięśnie grzbietu a za słabe brzucha stosunkowo do mięśni grzbietu. Należy wtedy wykonywać więcej ćwiczeń na mięśnie grzbietu, oczywiście nie zaniedbując mięśni brzucha. Można to robić w stosunku 2:1, czyli np. 30 grzbietów na 15 brzuszków.

Podczas biegu również wykonujecie błędy przy pracy rąk. Wykonywane są niepotrzebne ruchy przez, które tracicie energię i finalnie Wasz wynik jest słabszy. Można to łatwo wyeliminować przez ćwiczenie. Stajesz przez lustrem w wykroku z półkilogramowymi, kilogramowymi ciężarkami lub dwie butelki 0,5l z wodą (trzeba pamiętać aby obciążenie było takie same na dwie ręce). Lewa noga z tyłu, prawa z przodu i pracuj rękoma przez minutę rękoma tak jak w biegu - wymachy przód i w tył. Po minucie zmień pozycję aby druga noga była z przodu.

Krok biegowy

W bieganiu bardzo ważne jest to aby nasz krok był jak najbardziej płynny. Jeśli chcecie swój krok wydłużyć są na to bardzo fajne ćwiczenia, które Wam pomogą - ćwiczenia siłowe. Każdy biegacz z elity wykonuje te ćwiczenia. Najważniejsze jest to aby ćwiczenia siłowe wykonywać poprawnie. Ćwiczenia siłowe są nieodzowną częścią treningu. Oprócz tych ćwiczeń można wykonywać podbiegi, które również m.in poprawiają technikę biegu.

Niektórzy stawiają na zewnątrz a niektórzy do wewnątrz, niestety bardzo mało biegaczy stawia stopę neutralnie. Ważny jest odpowiedni dobór obuwia do rodzaju swojej stopy co również może się przychylić do techniki biegu.

Podsumowanie

Technika jest ważna ale nie skupiajcie się tylko na niej. Nie można dać się zwariować zważywszy na wszystkie parametry jakie oferują nam obecnie zegarki do biegania. Są biegacze, którzy kompletnie nie mają poprawnej techniki biegania a osiągają super wyniki np. Marcin Witkowski. Biegajmy i czerpmy radość z biegania bez kontuzji! 🙂

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram