Obuwie a rodzaj treningu

17 czerwca 2021

W celu zmaksymalizowania efektów treningowych jest dobranie odpowiedniego obuwia dla danej jednostki treningowej.

Rzoróżnia się trzy rodzaje stopy biegacza. Są to:

-pronująca

-neutralna

-spinująca

Nie będę się zagłębiał głębiej w tą tematykę. Jednak podpowiem Wam w jaki sposób dobrać odpowiednie obuwie dla konkretnej jednostki treningowej.

TRENING SZYBKOŚCIOWY

Ma on na celu poprawienie naszej szybkości, a co za tym idzie podczas tego treningu biega się na wysokich prędkościach uzależnionych od poziomu zawodnika. Taki trening najlepiej wykonywać na bieżni lekkoatletycznej, ponieważ mamy tam tartan na którym łatwiej da się osiągnąć wysokie prędkości. Bieżnia zapewnia również dokładnie odmierzone odcinki. Ten rodzaj treningu powinno wykonywać się w lekkich i dynamicznych butach. Zawodnicy na zaawansowanym poziomie mogą pozwolić sobie na założenie kolców lekkoatletycznych, lecz należy pamiętać, że takie obuwie mocno obciąża nogi i stosuje się je tylko w konkretnych jednostkach.

WYBIEGANIE

Podczas wybiegania powinniśmy się czuć komfortowo. Obuwiem odpowiednim dla tego typu treningu jest obuwie o oznaczeniu treningowym. Niestety poprzez zastosowanie tego typu butów nie uzyskamy wysokiej dynamiki. Jednak o wiele ważniejszy jest tutaj komfort biegu oraz fakt, że biegniemy w tlenie. W związku, z czym nie musimy rozwijać wysokich prędkości.

TRENING PROGOWY

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że tutaj powinno się stosować obuwie treningowo-startowe lub startowe. Podczas tego treningu potrzebujemy odrobinę więcej dynamiki niż na wybieganiu, lecz nie aż tyle co na treningu szybkościowym. Kiedyś robiłem treningi progowe w butach treningowych co skutkowało tym, że miałem problem z uzyskaniem odpowiedniej prędkości. Po zmianie obuwia na treningowo-startowe zaczęło mi się biegać o wiele lepiej. Mogłem wreszcie rozwinąć prędkość i poczuć się lekko.

Autor: Szymon Winiarski

Indywidualne plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram