Plan zawodnika na złamanie 20 minut na 5 km + dokładny opis każdego z 4 treningów

2 lutego 2023

Złamanie 20 minut na dystansie 5 km jest dla wielu biegaczy magiczną barierą o której marzą od lat. Postanowiłem pokazać oraz dokładnie opisać każdy z treningów w tygodniu jednego z moich podopiecznych z 13-19 lutego.


UWAGA!
Poniższy plan treningowy jest dopasowany do indywidualnych predyspozycji zawdonika, oraz uwzględnia pracę i inne warunki, które mają wpływ na trening oraz wyniki.

TRENING I - 4 km BC1 jako forma rozgrzewki, następnie zawodnik wykonuje podbiegi w dwóch seriach. Zaleciłem, aby seria pierwszya była wolniejsza od drugiej. Przerwa 5 minut między seriami, aby dobrze odpocząć i uspokoić organizm, aby w drugiej serii jeszcze dynamicznej wykonywać podbiegi. Na koniec 10 minut dla uspokojenia organizmu po treningu w wolnych truchcie.
Trening II - 6 km biegu ciągłego w pierwszym zakresie w celu spokojnego rozgrzania przed ćwiczeniami w domu oraz uzupełnienie kilometrażu.
Trening III - 4 km jako rozgrzewka. Trzy serie odcinków 200 m po 3 powtórzenia w serii. Tempo dopasowane indywidualnie do zawodnika na przerwie dość klasycznej 1'30 a przerwa seryjna 6 min dość długa, ale chodzi o to, aby w każdej kolejnej serii był zawodnik wypoczęty. Na koniec 10 minut dla schłodzenia organizmu w wolnym truchcie.
Trening IV - 16 minut BC1 to około 3 km + 16 min rozciągania statycznego, które ma na celu poluzowanie ciała przed ćwiczeniami w domu.

Podsumowując bardzo spokojny tydzień treningowy, ładujący. W tej chwili skupiamy się głównie na poprawie słabych punktów nieduży kilometraż ale większego w wypadku tego zawodnika akurat nie mogę stosować w tym momencie.

Współpraca: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram