Trening biegacza jest zarazem prosty i skomplikowany. Prosty,bo dotyczy naturalnej czynności, którą człowiek potrafi wykonywać odruchowo, czyli bieg oraz skomplikowany - bo odwołuje się do maksymalnych zdolności organizmu ludzkiego, którego możliwości i tak w pełni jeszcze nie poznano. Trening to sztuka złożona z wielu składowych. Dopasowanie wiedzy z fizjologią, oraz uwzględnienie indywidualnych właściwości zawodnika. Każdy jest inny nie oszukujmy się, każdy potrzebuje czegoś innego. Nie da się powielać planu innych. Jasne, jeśli ktoś biega same wybiegania metodą ciągłą to on nie trenuje, tylko wychodzi i po prostu biegnie przed siebie.
Zacznijmy od tego, że dystanse mają klasyfikacje:
Dystanse sprinterskie:
Dystanse średnie:
Dystanse długie:
Jak widzicie powyżej każdy dystans ma swoją klasyfikację. Uwzględniłem również dystanse nieolimpijskie są to takie, które wystepują na największych mitingach lekkoatletycznych światowej areny.
Teraz już wiesz co i jak. Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, a mianowicie jakie przeważające elementy muszą wystąpić w bazie treningowej zawodnika trenującego pod konkretny dystans?
Poniżej przedstawię Ci przeważające akcenty w danych dystansach.
Łatwo da się wywnioskować, który z wymionionych dystansów jest najbardziej wymagający i skomplikowany. Nie oszukujmy się, ale indywidualnie na arenie międzynarodowej osiągamy najlepsze wyniki w biegach średniodystansowych, ponieważ nasi trenerzy potrafią odpowiednio połączyć to co najtrudniejsze do połączenia: siłę, szybkość oraz wytrzymałość. Oczywiście wszystko jest zasługą zawodników, którzy sumiennie i solidnie trenują, ale bez odpowiedniego treningu nie było by, aż tak wielkich sukcesów. Jest jeszcze dystans 400m, w którym indywidualnie w Europie jesteśmy bardzo mocni.
Współpraca: marcinwitkowski1985@gmail.com