Rozgrzewka i schłodzenie

30 sierpnia 2023

Nie można przystępować do danej jednostki treningowej badź zawodów bez odpowiedniego rozgrzania mięśni oraz przygotowania organizmu do funkcjonowania w odpowiednim rytmie, by od pierwszej minuty wysiłku pracować z poczuciem komfortu, a jednocześnie skutecznie.

Rozgrzewka pełni dwie funkcje: ma przyśpieszyć tętno i krążenie krwi, a także rozgrzać mięśnie, dzięki czemu będą lepiej pracować (zmniejsza się ryzyko kontuzji).

Przed zawodami lub treningami interwałowymi, szybkościowymi, tempowymi należy obowiązkowo wykonywać pełną rozgrzewkę.

Pełna rozgrzewka powinna składać się z 15 minut spokojnego truchtu, a następnie z odpowiednich ćwiczeń (na treningach grupowych w Krotoszynie co niedzielę wykonujemy pełną rozgrzewkę). Po rozgrzewce powinno się wykonać 4-5 przebieżek od 50 do 100m w zależności od treningu bądź dystansu w jakim będziemy rywalizować. Pamiętaj, że sportowiec o przeciętnej sprawności posiada wystarczające rezerwy tlenu, by wykonać sprint o długości 133 metrów i do tej granicy wykonuje się wysiłek areobowy.

Rozgrzewka pełni również funkcję przygotowania psychicznego, wykorzystaj ten czas do skupienia się i naładowania pozytywną energią.

Schłodzenie wykonuje się również po zawodach oraz wymagających treningach w formie 2 km lub 10 minut spokojnego truchtu w celu wyciszenia organizmu: uspokojenia oddechu, tętna. Dzięki schładzaniu organizmu dbasz o swoje serce.

Pamiętaj, że trenujesz po to, by rywalizować, a nie dla samej idei trenowania.

Współpraca dla biegaczy/plany treningowe zapytaj: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram