Roztrenowanie u biegacza

31 sierpnia 2021

Roztrenowanie jest elementem niezbędnym u biegaczy, którzy trenują zawodowo jak i amatorsko. Roztrenowanie wykonuje się raz lub czasami dwa razy w roku. Należy je wykonać po okresie startowym, czyli jesień lub zima - z reguły po ostatnim starcie. Można je również wykonać po pierwszej częsci sezonu, jeśli jest taka potrzeba. Czasami, gdy kilka startów nie pójdzie po naszej myśli powinno się również wykonać roztrenowanie, ponieważ prawdopodobnie organizm odmawia posłuszeństwa domagając się odpoczynku o ile nie jest to wina złego treningu. Roztrenowanie, to w skrócie odpoczynek dla organizmu. Jedni biegają, inni biegają w kratkę, a inni nie biegają wcale, tylko zastępują bieganie inną aktywnością fizyczną. Okres roztrenowania jest czasem, który ma dać oddychnąć organizmowi od reżimu treningowego. Naładowanie baterii siły fizycznej jak i psychicznej jest bardzo ważne. Nie można trenować cały rok na pełnych obrotach i utrzymać wysoką formę. Musi nastąpić okres totalnego wyluzowania. Przeważnie po roztrenowaniu wykonuje się okres wstępny do treningu budującego bazę na przyszły sezon. Roztrenowanie wykonuje się rówież po to, aby nasz organizm zapomniał jak działają na niego bodźce treningowe, a od nowgo sezonu będzie można je ponownie stosować.

Życiówka na roztrenowaniu

Są przypadki, w których zawodnicy podczas okresu roztrenowania przystępują do startów na których robią życiówki! To się często zdarza u mniej wytrenowanych zawodników. Prawdopodobnie nastąpiła super kompensacja dla głowy i ciała, która spowodowała brak parcia na wynik, a podczas zawodu forma stała się dużo wyższa. Nastawienie na zawodach w bieganiu ma naprawdę duże znaczenie. Z resztą łatwo sie mówi, a trudniej wykonuje.

Co robić na roztrenowaniu?

Możliwości jest wiele. Najlepiej zająć się rzeczami, które cały sezon odkładaliśmy na bok. Dobrze jest spędzić okres roztrenowania na treningach uzupełniających. Jest to świetny czas na nadrobienie zaległości, w dziedzinie treningu uzupełniającego.

Ogólnie jakieś luźne i krótkie wybiegania bez mierzenia czasu to najlepsza regeneracja dla zawodnika. Zacznij ponownie czerpać radość z treningu na nowo!Tylko solidnie dopracowany plan treningowy pomoże Ci dązyć do Twoich wymarzonych sukcesów.
Autor: Szymon Winiarski

Biegaj z głową w Witkowski Running Team.

Współpraca/plany treningowe dla biegaczy: marcinwitkowski1985@gmail.com

Trener biegania Marcin Witkowski z Krotoszyna

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram