Sprawność biegacza klucz do unikania kontuzji

25 stycznia 2024

Co to w ogóle jest sprawność dla biegacza?

Sprawność biegacza można definiując jako środek treningowy, który ma na celu zmniejszenie ryzyka kontuzji, zwiększenie zakresów ruchowych, poprawienie gibkości przy średnim zaangażowaniu siły, szybkości i wytrzymałości. Nie ma jednoznacznej definicji. Pewnie zaraz znajdzie się mądry, który wie lepiej. Skupimy się tutaj na sprawności ogólnej, ponieważ sprawność ogólna jest wstępem do sprawności specjalnej. Potocznie mówiąc, jeśli masz zamurowane ciało to sprawność u Ciebie jest wskazana. Co to znaczy zamurowane? Złącz stopy i wykonaj skłon w przód. Dotykasz podłoża końcówkami palców? Powiedzmy, że dotykasz do połowy, po wykonaniu treningu sprawności zejdziesz o kilka cm dół, lecz następnego dnia sytuacji może wrócisz do tej samej co na początku. Dlatego sprawność biegacza jest tak ważna, aby ciągle ją wykonywać. Oczywiście możesz być mega rozciągniętą osobą a i tak sprawność dla Ciebie nadal pozostaje bardzo ważna. Moi podopieczni podczas niedzielnych grupowych treningów w Krotoszynie mają małą lekcję sprawności przed każdym treningiem podczas rozgrzewki.

Kiedy robić sprawność?

Moim podopiecznym wykonywanie sprawności łączę przeważnie z swobodnym wybieganiem w pierwszym zakresie, czyli tzw. BC1. Praktycznie na każdym etapie przygotowań zadaję sprawność, lecz przeważnie w tygodniu przed startowym jako osobna jednostka treningowa. Ćwiczenia sprawnościowe praktycznie wykonuję się zawsze podczas rozgrzewki - tak są to typowe ćwiczenia sprawnościowe.

Co to są ćwiczenia sprawnościowe?

Ćwiczeniami sprawnościowymi są m.in:

  • przeplatanka
  • krok dostawny
  • wymachy ramion w różne strony
  • obroty tułowiem
  • wymachy rękoma za siebie
  • pajacyki

Można by wymieniać jeszcze wiele...

Poprawianie wyników

Biegacz, który chce w zdrowiu się rozwijać i łapać PROGRES, musi pamiętać o sprawności. Jest to nieodzowny element całej układanki na, którą składa się wynik. Elita bardzo dużo czasu poświęca na ćwiczenia sprawnościowe.

Podsumowanie

Sprawny biegacz to szczęśliwy biegacz. Trzymaj się w zdrowiu i dbaj o swoje ciało 🙂

Napisz i zapytaj o współpracę: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram