Stosowanie witaminy C wśród sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe

8 stycznia 2024

Stosowanie witaminy C wśród sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe przynosi bardzo duże korzyści. Dlaczego jest tak ważna oraz jakie korzyści przynosi suplementacja znajdziesz w tekście poniżej.

Ludzie uprawiający sporty wytrzymałościowe mają lepszą wchłanialność witaminy C, niż osoby bierne nie uprawiające sportu, korzyści i efekty będą u tych osób również mniejsze. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której chcesz mieć dobrą formę sportową i kupisz buty, ale musisz biegać, a buty muszą służyć jako narzędzie. Nie można pokładać nadziei, że witamina C będzie super suplementem, który podbije nasze wyniki, bo tak niestety nie jest, ale ma pomóc w pewnym sensie polepszać nam formę sportową.

Sportowcy - biegacze powinni brać conajmniej 1000 mg dziennie, najlepiej 500 mg przed treningiem i drugie 500 mg po treningu (mięśnie się lepiej regenerują). Witmina C działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu jest lepsza regeneracja po treningach. Ogólnie powinno się stosować dawkę dobraną odpowiednio do wieku, wzrostu oraz innych warunków fizycznych, lecz ogólnie przyjęło się 1000 mg dziennie. Ta oto witamina jest potrzebna aby utrzymać w dobrej kondycji m.in stawy i ścięgna. Aby odpowiednio wchłaniało się żelazlo musi być stosowana witmina C inaczej nie będzie takiego efekty jaki byśmy chcieli. Między tymi dwoma supelementami istenieje zależność, która jest niezbędna do odpowiedniego stosowania żelaza.

Suplementację stosuję się w okresach, które są podzielone na cykle. Nie można stosować danego suplementu przez cały rok. Należy robić przerwy lub dobierać dawkowanie do danego okresu treningowego.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.comlinkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram