Taktyki startowe na zawody biegowe

10 listopada 2022

Zawody w bieganiu są dla amatorów świetnym sposobem na sprawdzenie swojego dotychczasowego stopnia wytrenowania. Zawody pozwalają na sprawdzenie nie tylko stopnia wytrenowania, ale i taktyki biegu oraz głowy. Głowa, czyli umiejętność wytrzymania potwornego zmęczenia jak najdłużsej oraz umiejętność zmuszenia własnego ciała do jeszcze większego wysiłku niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. W biegach długodystansowych głowa to raczej umiejętność "ciągnięcia" na wysokim dyskomforcie, które nazywamy tempem startowym.
Taktyka u biegaczy jest bardzo ważna. Nieważne czy startujesz na 800m, 1000m, 5km czy maraton. W każdym z dystansów bardzo ważnym elementem jest taktyka! Należy mieć zaplanowane co konkretnie należy wykonać, czyli w jakim tempie rozpocząć, a następnie w jakie tempo wejść. Oczywiście start wszystko weryfkuje i zdaża się, że należy podjąć ryzyko na które pozwala bardzo dobre samopoczucie lub "dzień konia". Czasami rywal może wykonać jakiś nieprzewidziany ruch i wtedy również należy wykonać jakiś ruch, aby z nim zwyciężyć.

Poniżej przedstawię Wam trzy kluczowe taktyki, które stosuję się w bieganiu i jakie są powszechne wśród biegaczy na całym świecie.

Negative split

Negative Split (NS) – drugą część dystansu zawodnik pokonuje szybciej niż pierwszą.

Taktyka, która jest najbardziej efektywna i pozwala na pobicie życiówki, jeśli według danego stopnia wytrenowania pobiegniemy. Częstym błędem jest przestrzelenie pierwszej połowy na zawodach, z czego ciężko jest uzyskać negative split.

Positive Split

Positive Split (PS) – pierwszą część dystansu zawodnik pokonuje szybciej niż drugą

Mało popularna metoda startowa wśród biegaczy i najmniej efektywna, która rzadko działa. W ten sposób ciężko jest uzyskać rekord życiowy na długim dystansie.



Równe tempo

Równe tempo – zawodnik cały dystans pokonuje w miarę równym tempie

Przykładowo, chcesz pobiec 40 min na 10 km. Zaczynasz po 4:00 i tak starasz się dobić do dziesiątego kilometra, licząc na ostry finisz kilkaset metrów przed metą. Nie jest to łatwa taktywa do wykoniania (wiem to z doświadczenia). Przeważnie nie udawało mi się bić rekordów życiowych przy tej taktyce.

Oczywiście taktyka jest uzależniona od dystansu. Powyższe taktyki mają zastosowane przy dystansach długich.

Mój facebook: https://www.facebook.com/TeoriaBieganiaWitkowskiego

Plany treningowe dla biegaczy - zapytaj o ofertę: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram