Uprawianie sportu wiąże się z pewnym ryzykiem, czyli z ryzykiem m.in kontuzji. W biegach długodystansowych jesteśmy narażeni na długotrwały wysiłek, który powoduje te same ruchy czasami nawet w tej samej inwensywności przez długi czas, dlatego należy dbać o regenerację, rozciąganie oraz rolowanie. Aparat ruchu człowieka jest konstrukcją idealną tylko kwestia czynników zewnętrznych, które na niego działają: sport, praca, codzienne nawyki, pozycja snu itp.
A teraz przyznaj się ile razy miałeś kontuzję, która Cię wykluczyła z treningów na dłużej niż tydzień? Jeśli nigdy to Ci szczerze gratuluję, to znaczy, że dobrze Cię ktoś prowadzi lub sam/sama się dobrze prowadzisz. Jeżeli jesteś w tej drugiej grupie, czyli coś jednak Ci kiedyś było to znaczy, że albo zaniedbałeś kwestie regeneracji, rozciągania, rolowania lub ktoś Cię źle prowadził oraz wykonywałeś treningi zbyt mocno do swojego aktualnego poziomu co jest naczęstszą przyczyną kontuzji!
ból łydek
ból kolana
ból achillesów
ból piszczeli
ból biodra
ból pleców w okolicach odcinka lędzwiowego
Wyżej wypisałem "klasyki" co najczęściej boli. Na te części ciała najczęsciej narzekają biegacze, a poniżej przedstawię profesjonalne nazwy, które są wg. fizjoterapeutów najczęstszymy kontuzjami.
Zapalenie ścięgna Achillesa
ITBS (Zespół pasma biodrowo-piszczelowego)
Urazy mięśni kulszowo – goleniowych
Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Złamania zmęczeniowe
Jeżeli dopadnie Cię sytuacja, w której boli Cię coś na tyle, że nie jesteś w stanie wykonać trening musisz chłodną głową odczekać dzień, dwa. Jeśli ból nadal występuje i nie przechodzi oraz nadal nie jesteś w stanie wykonać treningu musisz się natychmiastowo udać do fizjoterapeuty (Polecam REH-MEDIC Mateusz Szczepański Krotoszyn). Profesjonalista zdiagnozuje ból, który Ci doskwiera oraz zaleci ćwiczenia, które pomogą w uniknięciu kolejnej takiej sytuacji (oczywiście jeżeli będziesz starannie wykonywać ćwiczenia). Owszem, czasami występują urazy, które wymagają dłuższej terapi oraz przerwy od treningów. Czasami problem jest bardzo ciężki do zdiagnozowania (Przypadek mojego zawodnika Szymona Winiarskiego). Występował przed sezon u niego ból w okolicach lewej nogi z lewej stony pomiędzy kolanem a biodrem. Odbył terapię oraz rozpoczął codziennie wykonywać ćwiczenia. Przerwa od treningów trwała kilka tygodnia w trakcie terapii. Dopiero, gdy powoli wszedł w trening ból ustał. Przedewszystkim po kontuzji należy cierpliwie wprowadzać się w trening. Przykład zawodnika światowej klasy, podwójnego złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich z 2012 roku na 5000m oraz 10000m. Występował u niego ból kolana, kazali mu iść na operację i nagle ból znikł, a działo się to niedługo przed igrzyskami. A tego typu klasy zawodnik był u najlepszych specjalistów może i na świecie. Także ludzki organizm jest nieprzewidywalny.
Dbajcie o siebie i niech kontuzje Was omijają, żebyście mogli cieszyć się bieganiem w zdrowiu 🙂
Tu zapytasz o współpracę/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com