Zabawa biegowa - co to za trening i na czym polega?

10 marca 2024

Jednostka treningowa jaką jest zabawa biegowa to bardzo popularny środek, który stosuję u moich zawodników w szczególności w okresie zimowym. Mam możliwość dozowania w zabawie szybkości lub wytrzymałosci, a nawet wytrzymałości szybkościowej. Wszystko zależy od tego jak będą dobrane długości odcinków i przerw. Bardzo ważnym faktem jest, że zabawę biegową biegamy na czas, a nie na dystans. Przede wszystkim chodzi o to, aby w zabawie biegowej biegać przed siebie prostu, bez wykonywania pętli tak jak na stadionie 400 metrów.


Gdzie wykonywać zabawę biegową?

Zabawe biegową wykonuej się na naturalnej nawierzchni, a najlepiej w lesie. Może to być też m.in park, ścieżka rowerowa. Unikać należy tartanu i asfaltu.


Jak rozgrzewać się przed zabawą biegową?

Klasycznym wariantem jest 15 minut truchtu, rozciąganie dynamiczne, ćwiczenia dynamiczne i statyczne oraz w razie potrzeby kilka spokojnych rytmów.


Jak wygląda trening zabawy biegowej?

Zależnie od potrzeby co chcemy osiągnąć daną zabawą biegową dozujemy długości przerw oraz długości bięgnięcia w określonym tempie. Tempo nie ustala się na podstawie zegarka, tylko wg. samopoczucia. Każdy zawodnik powinien być w stanie spokojnie ustalać swoje tempo od 75 % do 90 % na wyczucie.


Przykładowy trening zabawy, gdy nakładamy nacisk na szybkość: 15 x 20 sekund szybko (na 85 %) + przerwa 2 minuty wolnego truchtu
Przykładowy trening zabawy, gdy nakładamy nacisk na wytrzymałość: 10 x 45 sekund średnio szybko (ok. 70-75 %) na przerwie 1:30

Zabawa biegowa to trening, który bardzo lubią moi zawodnicy, biegniemy ciągiem w zmiennym tempie co jest często nowym bodźcem dla niektórych, bo niewiele biegaczy stosuje ten rodzaj treningu, daje duże możliwości rozwoju szybkości i wytrzymałości, a przede wszystkim wprowadza róźnorodność w trening.

Współpraca/plany treningowe: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram