Jak pozbyć się zadyszki podczas biegu?

22 listopada 2021

Zadyszka stanowi dość częsty problem u biegaczy. Przede wszystkim u amatorów i osób rozpoczynających bieganie. Zadyszka wysiłkowa nie dotyczy tylko osób starczych ale też młodych. Jak sobie z nią poradzić?

Przede wszystkim zadyszka pojawia się u osób, które nie są wysportowane zaczynają swoją drogę ze sportem, nie mają takiej wytrzymałości nóg, tak dobrej kondycji jak osoby trenujące latami. By zminimalizować ryzyko wystąpienia zadyszki powinieneś przede wszystkim:

  1. Dobrać odpowiedni trening. Zadyszka pojawia się, gdy zaczynając trening biegniesz z całych sił "na oślep". Pamiętaj każdy ma inną wytrzymałość inny organizm nie możesz sugerować się kolegą/koleżanką. Odpowiednio dobrany trening to podstawa. Tutaj wszystko zależy od twoich indywidualnych predyspozycji, od tego czy już wcześniej miałeś jakąś styczność ze sportem itd. Jeśli współpracujesz z trenerem po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pewnością dostosuję on tak trening by zadyszka nie stanowiła dla Ciebie problemu. W bieganiu nie chodzi o to by po wykonanym treningu "padać na twarz". Często moi podopieczni, którzy zaczynają, a ich kondycja pozostawia wiele do życzenia - przebiegnięcie kilometra to problem wówczas zaczynamy od uprawiania marszo-biegów tak by wytrenować kondycje u zawodnika. To, że nigdy nie biegałeś , to że obecnie przebiegniecie kilometra to dla Ciebie coś arcytrudnego to NIC to żadna wymówka czy przeszkoda! Wszystko da sie wytrenować. Nikt nie rodzi się super biegaczem. Jednak na wszystko potrzeba czasu i dużo samodyscypliny.
  2. Pamiętaj o rozgrzewce. To podstawa !!! Zajrzyj na moją stronie podałem przykładową rozgrzewkę dla zawodników. Nigdy nie zaczynaj biegać z marszu, przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Organizm musi stopniowo przechodzić ze stanu spoczynku do stanu aktywności.
  3. Odpowiednio się nawadniaj. Organizm musi uzupełnić płyny po skończonym treningu, więc pamiętaj by zadbać o nawodnienie w szczególności przy treningach w upalne dni.
  4. Nie jedz na minimum 2 godziny przed treningiem, gdyż wpływa to na obniżenie zdolności wysiłkowej.
  5. Głęboko oddychaj. Płytki oddech jest niemal w każdym przypadku gwarantem złapania zadyszki. Sprawdź różne techniki oddechowe. Mimo, że oddech to odruch mimowolny można skutecznie go trenować. Generalnie kontroluje oddech.
  6. Jeśli Ci to pomaga i lubisz trenować z muzyką śmiało z tego korzystaj. Muzyka często pozwala na zapomnienie o zmęczeniu i dodaje powera, lecz musisz kontrolować swoje tempo, aby nie przesadzić.

Przypominam, aby wpierw wykluczyć inne choroby, których objawem może być zadyszka. Jednak, gdy pojawia się ona wyłącznie przy wykonywaniu aktywności to przede wszystkim jest spowodowana nieprzyzwyczajeniem organizmu do wysiłku.

Zapraszam do współpracy. Jeśli boisz się zadyszki, próbowałeś zacząć , ale stanowiła ona dla Ciebie przeszkodę nie do przejścia . Boisz się, że znowu się pojawi ? Odezwij się ! Nie ma znaczenia jak wyglądasz, ile masz lat, ile ważysz razem dobierzemy odpowiedni trening tak byś mógł/mogła zrealizować swoje marzenia. Dla jednych marzeniem będzie przebiegniecie maratonu, a dla innych przebiegnięcie 3 km bez zatrzymywania się. Wszystko jest możliwe zapraszam i tych aktywnych "od zawsze" jak i osoby typowo "zza biurka" które ze sportem miały do czynienia tylko w szkole. Gwarantuje, że przy dobrych chęciach stosując się do planu spełnimy twoje marzenia.

Kontakt: marcinwitkowski1985@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram