Jak nie stracić motywacji do biegania już na starcie?

2 stycznia 2023

Często na początku przygody z bieganiem czy innym sportem mamy bardzo dużo zapału i energii. Przecież w sieci jest mnóstwo motywatorów czy influencerów pokazujących się w pięknych sportowych stylizacjach podczas częstych treningów i zachęcających do aktywności sportowej. Oglądając te zdjęcia czy relacje każdy ma ochotę powiedzieć "Tak to jest mój idol. Skoro on daje radę i mówi, że też tak mogę to na pewno dam rade." Jednak z czasem okazuje się, że sam piękny sportowy strój chociażby najdroższej marki odzieżowej nie wystarczy.

Po kilku treningach człowiek może czuć zmęczenie, brak motywacji i sensu w dalszych ćwiczeniach. Opada początkowy zachwyt i zapał nawet, jeśli już zainwestowaliśmy np. w strój czy inne gadżety.

Ale czy można cos zrobić by już na starcie się nie poddać? Oczywiście!

Oto kilka prostych rad by twoja motywacja nie skończyła się podczas pierwszego treningu.

1. Trening indywidualny bądź grupowy. Sam znasz siebie najlepiej. Musisz się zdecydować czy jesteś typem samotnika biegającego w słuchawkach lub bez, czy też osoby która potrzebuje wsparcia i treningu grupowego.

2. Skupiaj się nie tylko na tym by zrzucić jak najwięcej kg. Nie załamuj się, gdy po kilku treningach waga ani drgnie to, bardziej skomplikowany proces - długofalowy. Pamiętaj bieganie ma Ci sprawiać radość.

3. Dopasuj swój trening do grafiku. Spraw by trening odbywał się gdy nie jesteś jeszcze całkiem "wypompowany".

4. Pod żadnym pozorem nie porównuj się z innymi. Nie patrz na to, że z kolegą czy koleżanką zaczęliście równo a on/ona już osiąga lepsze wyniki. Każdy organizm jest inny i każdy progres oraz sukces zawodnika nadchodzi w różnych przedziałach czasowych. Jest to również uzależnione od indywidualnych predyspozycji zawodnika.

5. Jeśli masz swojego trenera pisz do niego śmiało w każdym momencie, gdy czujesz, że czas się poddać. Trener to osoba która pracując wiele lat z zawodnikami przechodziła przez to setki razy także będzie wiedział co powiedzieć i jak cię zmotywować. Nie wstydź się, gwarantuje nie jesteś pierwszą osobą z takim problemem.

6. Pamiętaj o odpowiednio dobranym treningu. Nie mozna na samym początku się katować. By osiągnąć jak najlepsze efekty trening musi być odpowiedni ułożony pod indywidualne możliwości zawodnika. Ciężkość treningu powinna być zwiększana stopniowo. Osoba, która zaczyna przecież nie przebiegnie od razu maratonu.

Nie zapomnij, że tak naprawdę wszystko jest w Twojej głowie. Tam odbywa się najważniejsza walka. Najtrudniejsze są początki, jeśli się nie poddasz i załapiesz tego bakcyla, bieganie będzie sprawiać Ci radość i stanie się nieodłącznym elementem Twojego życia. Bieganie obniża ryzyko udaru, pomaga zgubić zbędne kg a ponadto to świetny sposób na walkę ze stresem.

Jeśli chcesz zacząć i nie poddać się już na starcie napisz ! Po rozmowie przygotuje indywidualnie specjalnie dobrany dla ciebie program treningowy. Razem damy rade ! Zapraszam do współpracy.

Email: marcinwitkowski1985@gmail.com

Nr tel: 723 464 243

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram